Igor Záruba: Trump jako obraz doby | E15.cz

Igor Záruba: Trump jako obraz doby

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Donald Trump se dočkal, časopis Time ho zvolil za Osobnost roku 2016. I v pořadí druhá má co do činění s americkými prezidentskými volbami: stříbro patří poražené Hillary Clintonové.

Trump, označený na přední straně magazínu jako Prezident rozdělených států amerických, vystřídal v prestižním klání Němku Angelu Merkelovou, tehdy Kancléřku svobodného světa. Na rozdíl od loňska, kdy skončil třetí a napsal na Twitteru kousavou větu „Říkám vám, že si mě Time nikdy za Osobnost roku nevybere, protože dává přednost osobě, jež ničí Německo,“ tentokrát miliardář a politik v jednom neprotestoval. „Je to velká čest,“ pípl ve vysílání televize NBC s tím, že se oficiálně vyjádří o něco později.

Časopis, který vybírá „Person of the Year“ od roku 1927, odůvodnil svou nominaci těmito slovy: "Pro jeho zastánce – přináší změnu, širokou, hlubokou, vpravdě historickou, ne mírná opatření servírovaná v papírovém šálku na kávu. Pro jeho odpůrce – vzbuzuje strach jak z toho, co by mohl udělat, tak z toho, co by mohlo být uděláno v jeho jméně.“

Zbývá něco dodat? Snad jen to, že prim hraje v Time vliv, ne morální kvality vyvoleného. Redakce ostatně už před třemi lety, kdy vyhrál papež František, oficiálně připustila, že její volba má jistou archivační funkci a musí odolat testu času. „V ideálním případě si přejeme, aby osobnost roku byla momentálním zdokumentováním stavu, v jakém se svět nachází, a současně obrázkem toho, jakým směrem se ubírá.“ Měřeno tímto metrem, je Trumpův titul opravdu v těch nejlepších rukou.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video