Jan Šindelář: Hodně smutné vlaky | E15.cz

Jan Šindelář: Hodně smutné vlaky

Škoda Vagonka: elektrická jednotka řady 671  (ilustrační foto)
Škoda Vagonka: elektrická jednotka řady 671 (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Skoda Vagonka

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V záplavě zpráv o konkurenčním boji na kolejích a personálních výměnách v čele Českých drah jako by zapadla jedna smutná zakulacená statistika. Po střetu s vlakem letos zemřelo už padesát lidí, což je neblahý rekord řady posledních let. Loni bylo touhle dobou „jen“ 37 mrtvých.

Tragickou bilanci letoška podtrhují i další čísla, poměr srážek člověka s vlakem vychází letos oproti loňsku 72 : 47, počet zraněných vzrostl z deseti na 22. A to jsou čísla, do kterých se nepromítají nehody na přejezdech.

Samotní vyšetřovatelé Drážní inspekce nad negativním trendem kroutí hlavou a nevědí, čemu jej připsat. Možným vysvětlením může být teplé počasí v zimě, hluboký sníh by zřejmě tolik lidí ke kolejím nepustil.A pravděpodobně roste i počet sebevrahů.

Mrtví na kolejích navíc mívají smůlu hned dvojí, ani po smrti se od mnoha lidí nedočkají politování. Naopak, na poslední cestu je vyprovází klení cestujících, kteří musejí strávit v nešťastném vlaku mnoho hodin navíc. O vystresovaných strojvedoucích ani nemluvě.

Je proto nejvyšší čas oprášit stará a nečekaně vtipná hesla Drážní inspekce. Pro ty, kteří si neradi prodlužují cestu podchody, je určen obrázek s rakví a nápisem: „Nechce se vám pod zem? Možná budete muset“. Potenciální sebevrazi nechť si přečtou: „Lehněte si u lékaře, ne na koleje“. Bez komentáře lze ponechat obrázek invalidního vozíku s heslem: „Doháníte rozjíždějící se vlak? Možná se už jenom povezete“. Protože jde pohříchu o kampaň spíše neviditelnou, tímto ji trošku zviditelňujeme.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video