Komentář Bohumila Pečinky: Babiš a ti druzí | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Komentář Bohumila Pečinky: Babiš a ti druzí

Komentář Bohumila Pečinky: Babiš a ti druzí
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK
Bohumil Pečinka

Bohumil Pečinka

Volební průzkumy z posledních dnů potvrdily, že česká politická scéna se rozpadá na dva světy: babišovský a ten druhý.

Babišovský blok se vytvořil na bázi dnešní vládní koalice (ANO, ČSSD, KSČM) v závěsu s Okamurovou SPD. Uvnitř probíhá koncentrace voličů na jednosměrné trase ode všech politických stran k Babišovi. Poslední dva odhady volebních výsledků ANO (32,5 a 35 procent) naznačují, že hnutí při své těžbě brzy narazí na tvrdá jádra voličů ČSSD, KSČM a SPD. Pak už nebude kde brát.

Navíc je pravděpodobné, že další nárůst ANO bude znamenat propad jeho koaličních partnerů pod pět procent. ANO se tak může dočkat hořkého vítězství bez koaličních partnerů.

Z volebního modelu agentury Kantar vyplývá, že je tu ještě druhý blok. Ten se rozpadá na strany liberálnější (Piráti, STAN, TOP 09) a konzervativnější (ODS, KDU-ČSL). Jejich společným jmenovatelem je odpor proti babišovskému výkonu politiky, což jim zajišťuje určitou pozornost.

Kauza Andreje Babiše mladšího připomíná organizovaný zločin, míní komentátor Pečinka

Aby došlo ke zlomu a tento blok převážil, musí lidem nabídnout přesvědčivou ekonomickou a sociální alternativu k všezahrnující nabídce ANO. Stručně řečeno jiný příběh. Například o laskavé společnosti bez zbytečných regulací a daňového násilí, která je zároveň sociálně ohleduplná.

Jednou ze stran nebabišovského bloku, která se o něco takového bude pokoušet, jsou lidovci. Po osmi letech odejde v březnu 2019 z čela strany předseda Pavel Bělobrádek a druhá nejstarší politická strana bude hledat jinou orientaci. Na funkci předsedy se zatím hlásí tři muži. Exministr zemědělství Marian Jurečka, mistr malých PR úspěchů na sociálních sítích. Má pověst činorodého muže, který se svého času zapletl s Babišem a jako ministr šel na ruku jeho ekonomickým zájmům.

Pak je tu Marek Výborný, jeden z nejaktivnějších poslanců ve sněmovně, který si už po roce parlamentního působení vydobyl respekt, ale chybí mu prověření časem. A nakonec současný místopředseda Jan Bartošek, představitel konzervativnějšího křídla. Žádný velký mediální zjev, ale poslanec s pověstí toho, kdo se umí dohodnout a drží slovo.

Komentář Bohumila Pečinky: Antipříběh o Andreji Babišovi

Dosavadní předseda Bělobrádek se pozitivně zapsal do stranické historie tím, že rozředil dosavadní DNA strany. Do té doby vedení KDU-ČSL sice slovně hlásalo vysoké hodnoty, ale vše nakonec skončilo v příštipkaření a pragmatickém směňování funkcí se silnými hráči.

Když se ale Bělobrádek zklamal v bývalé vládě s ČSSD a ANO, řekl, že už s Babišem nepůjde – a skutečně nešel. A to přesto, že mohl obnovit původní koalici a získat ministerské funkce.

Vždycky se také snažil, aby v KDU-ČSL nepropukl zničující boj stranických křídel. I tahle pnutí dokázal vybalancovat a zaměřil lidovce na bioetická témata, obranu rodiny a místních společenství. Jeho nástupce má na co navazovat.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Další komentáře Bohumila Pečinky najdete zde >>>


Zeman okatě nadržuje Číně a svými akcemi shazuje vlastní lidi, tvrdí sinolog Filip Jirouš
Bláboly o teroristech si vytváříme sami, jediný terorista u nás je Čech, říká publicista Nutil
Advokát Matzner: Kauza Čapí hnízdo není jednoduchá a může se táhnout roky
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
V českém zdravotnictví jsou rovnostářské tendence a lidem se tu lže, kritizuje neurochirurg Beneš
Červi nám pomohou v boji proti civilizačním chorobám, jsou budoucností medicíny, říká vědkyně

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!