Komentář Davida Kocourka: Jak se má fintech k bankám | E15.cz

Komentář Davida Kocourka: Jak se má fintech k bankám

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

David Kocourek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Aplikace fintech firem se na trhu objevují čím dál častěji. Jsou pro banky konkurencí, dodavatelem, či distributorem? Jsou vším zmíněným, ale každá z nich hraje jinou roli a musíme očekávat, že mnou rozlišené role jednotlivých fintech aplikací nemusejí být v čase stabilní.

Konkurencí jsou především fintech přístupy, které nabízejí transakční řešení. Tam jsou v mnoha případech v současnosti opravdu pružnější. Mají i globálnější dosah než největší světová bankovní jména či platební sítě. V neposlední řadě, je třeba si nalít čistého vína, že nabídka těchto fintech firem je i levnější. Dodavatelem můžeme nazvat ta fintech řešení, která od počátku spolupracují s nějakou finanční institucí, nebo dokonce i ta, která toto původně neměla v úmyslu, ale v nějaké fázi svého vývoje nakonec skončila pod křídly finanční instituce.

Distributorem jsou ta fintech řešení, která sice představují inovativní produkty, ale bez spolupráce s bankou či jinou finanční institucí se od počátku neobejdou, protože jejich produkt podléhá přísné regulaci, je kapitálově náročný nebo vyžaduje specifické bankovní know-how. To vlastně nakonec inovativní řešení, které fintech přináší, staví spíše buď do pozice jednoho z distribučních kanálů, nebo doplňuje stávající nabídku bankovních produktů.

Množina fintech firem není jednolitá a ať už je jejich role jakákoliv, tak pro bankovní prostředí představují inovátora ve všech ohledech a je nutné se jejich činností zabývat. Protože i dnešní distributoři mohou být zítřejší konkurencí. 

Autor je ekonomem Komerční banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video