Komentář Jany Havligerové: Brexit není apokalypsa | E15.cz

Komentář Jany Havligerové: Brexit není apokalypsa

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britský dopis se žádostí o vystoupení z Evropské unie už je v Bruselu. Je to dlouho očekávaná událost, která fakticky nic nemění, a v dohledné době ani měnit nebude. Britové formálním aktem ovšem učinili krok do neznáma a strhli do něj i sedmadvacet svých partnerů. Apokalypsa to ale nebude. Velká Británie v podstatě oficiálně potvrdila krizi EU a partnerům řekla, poraďte si sami, my, Britové jdeme od válu.

Jestli si evropská sedmadvacítka s brexitem poradí a v jakém stavu ho přežije, se momentálně dá jen těžko odhadnout. Zvlášť když jsou zatím nejvíc slyšet negativní až téměř výhrůžné reakce. Shrnout se dají pod prohlášení předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že Británie musí zaplatit svůj účet.

Zabývat se prioritně tím, že Británie by měla do společného evropského rozpočtu zaplatit ještě zhruba přes 1,5 bilionu korun – sumu spočítali experti komise –, je poněkud scestné. Daleko větší starost by evropští politici měli mít například o to, jestli Britové dál budou plnit bezpečnostní a obrannou roli a Spojené státy je v tomto smyslu budou i nadále vnímat jako reprezentanty celé Evropy.

brexit

Řešení brexitu za jednu z priorit označuje i visegrádská čtyřka. Jak plyne z varšavské schůzky předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, za nejdůležitější problém považují budoucí právní postavení jejich občanů v Británii. Visegrádští premiéři také odmítli snahu spojovat migrantské kvóty s čerpáním peněz z evropských fondů.
Trochu hubený výsledek rokování. Ale není divu.

V Maďarsku a Polsku jsou národně a populisticky orientované vlády, polské reprezentaci, která se snaží být ve visegrádské skupině velmi aktivní, v Bruselu už vůbec nerozumějí. Na V4 by tak Česko při formulování společných postojů pro vyjednávání o brexitu sázet nemělo.

Současná vládní garnitura si to možná nechce uvědomit anebo neuvědomuje. Budoucímu kabinetu by to jasné být mělo, stejně jako fakt, že si nevystačí s jalovými deklaracemi typu únorového usnesení parlamentních stran „Česko bude s Británií usilovat o co nejužší spolupráci ve všech oblastech“.


Vše o brexitu čtěte zde >>>


Česko jako solitér neobstojí a Evropská unie je dobrý projekt. Především z toho by měli tuzemští politici vycházet a také to srozumitelně vysvětlovat lidem. Na to zapomněli, mnohem líp jim jde brnkání na protiunijní strunu, kdykoliv se jim to hodí do krámu.

Odchod Británie z Evropské unie by je měl vytrhnout z letargie a pouhého počítání peněz, které do Prahy dorazí z Bruselu.

Měnit přesvědčení českých občanů, že unie je nám k ničemu, je stejně důležité jako třeba udržet volný přístup na britský trh. V Evropské unii je co měnit k lepšímu, odchod Velké Británie je k tomu silným impulzem.

Nemělo by ale být pochyb o tom, že Česku bude lépe uvnitř unijního spolku než mimo něj. A pokud uvnitř, tak raději ve spolku s jeho jádrem než s těmi, kteří se ocitnou na jeho periferii.

Měnit přesvědčení českých občanů, že unie je nám k ničemu, je stejně důležité jako třeba udržet volný přístup na britský trh.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video