Komentář Jaroslava Vybírala: Po světě pobíhá 326 jednorožců | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Komentář Jaroslava Vybírala: Po světě pobíhá 326 jednorožců

Jaroslav Vybíral

Jaroslav Vybíral

Nedávno vyšel aktuální přehled takzvaných unicornů, jednorožců. Jde o firmy v soukromých rukách. Důležitá podmínka je, že jejich odhadované ocenění, zatím tedy mimo veřejný trh, přesahuje robustní miliardu dolarů. Mýtické zvíře, jednorožec, má reprezentovat statistickou anomálii - uspěje totiž jen jeden z mnoha. Aktuálně po světě pobíhá 326 jednorožců.

Pozoruhodné je však geografické rozdělení. Takřka polovina mladých firem pochází z Ameriky a nejznámějším zástupcem je Airbnb. Na druhé místo se díky svému inovačnímu potenciálu vyšvihla Čína, která má 94 zástupců, tedy skoro třetinu z celkového počtu. Žebříčky jednorožců jsou plné čínských vlajek už několik let. Start-upy se většinou zabývají hledáním úspěchů v nových cool odvětvích a celkově čtyři z pěti unicornů se snaží dobýt svět s unikátním softwarem. Samozřejmostí je touha uspět u nejmladší spotřebitelské generace, která je od plenek online.

Jak je na tom Evropa? Žádná sláva. Sedmnáct svých zástupců hlásí Velká Británie, osm jmen nabízí Německo. A za nimi jsou už náhodně rozesetí jedinci. Česko mělo dlouho mezi jednorožci jednoho zástupce, a to poskytovatele zabezpečení Avast. Firma úspěšně vstoupila na burzu v květnu 2018 a její současná valuace odpovídá 87 miliardám korun. Pěkný trofejní úlovek, valuace jednorožce byla více než potvrzena. Buďme za tohoto zástupce v globálním poli úspěšných rádi, na jeho pokračovatele mezi jednorožci si budeme muset počkat. 

Česko je na startupovém rozcestí. Chybí zkušenosti investorů i motivace podnikat

Bohužel, v Evropě vzniká minimum technologických a globálně ambiciózních firem. Je třeba dodat, že to není záležitost poslední pokrizové dekády, kdy se objevil investiční pojem unicorn. Pokud se totiž podíváme na největší současné korporace, tedy firmy s tržní kapitalizací přesahující 100 miliard dolarů, Evropa nedodala ani jediného nového zástupce za uplynulých 40 let! Naopak v Americe takových firem vznikla celá řada. Zastoupení firem budoucnosti je povážlivě slabé. Považte, kolik technologických firem evropského původu vylovíte ze své paměti?

Jaroslav Vybíral je hlavním stratégem ČSOB Asset Management.

Jaroslav Bukovský: Čínský Fan of Wall Street

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!