Komentář Mariny Votrubové: Proč a jak investovat do umění? | E15.cz

Komentář Mariny Votrubové: Proč a jak investovat do umění?

Marina Votrubová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V jazyce burzovních makléřů bychom mohli díla malířky Toyen (vl.jm Marie Čermínová) označit jako „blue chips“ současného trhu s uměním. Ta, která se na aukcích objeví, přitahují pozornost nejen znalců, ale i široké veřejnosti. Sběratelé pak směle přepisují historii rekordních prodejů. 

Toyen totiž patří k nejvýznamnějším českých umělcům v evropském prostoru. Její vysoce hodnocené dílo je zastoupeno v mnoha soukromých i veřejných sbírkách, a to zejména v zemích jejího působení, v Čechách a ve Francii. Místní privátní sbírky dodnes vydávají desítky let ukryté skvosty.

V roce 1925 Toyen namalovala obraz, který je součástí aktuální aukční nabídky společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Výjimečný Cirkus, tondo, které Toyen s velkou pečlivostí vybrala pro výstavu L´Art d´aujourd´hui v Paříži, které se účastnil i Pablo Picasso nebo Joan Miro. Jedná se o jednu z jejích nejvýznamnějších prací, které si sama malířka velice vážila. Vyvolávací cena díla je 23 milionů korun a je prakticky jisté, že se obraz svou finální cenou zařadí mezi nejdražší díla českého moderního umění.

Toyen je považována za umělkyni artificialismu, uměleckého směru, který spoluzaložila, a především pak surrealismu, kterému byla věrná celý svůj život. Dílo, které stojí na nejvyšší příčce aukčních prodejů, vzniklo ve fázi, která těmto tvůrčím obdobím předcházela. Piková dáma z roku 1926 se na aukci v říjnu loňského roku prodala za 78 milionů korun (včetně aukční přirážky).

Lidsky záhadná Toyen byla originální osobností, jejíž dílo bylo mnohokrát odborně zpracováno. Žila v době, kdy umění bylo doménou mužů. Ona sama si od ženského světa udržovala určitý odstup. Dnes je naší nejoceňovanější ženskou umělkyní 1. poloviny 20. století.

V dějinách umění má své pevné místo především díky svým originálním vizím a nezaměnitelné tvorbě. Vážili si jí její umělečtí partneři a přátelé, uznávaly ji nezávislé osobnosti, které měnily svět umění.

K rozšíření zájmu o dílo a osobnost Toyen jistě přispěje i souborná výstava, kterou Národní galerie v těchto dnech, prozatím pouze online, otevřela v pražské Valdštejnské jízdárně.

Marina Votrubová, specialistka sekce Art Banking UniCredit Bank

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video