Komentář Pavla Ryby: Ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Komentář Pavla Ryby: Ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz

Komentář Pavla Ryby: Ekonomiku ohrožují hned tři bubliny naráz
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia
Pavel Ryba

Pavel Ryba

Centrální banky učinily světovou ekonomiku mimořádně závislou na mimořádně levných půjčkách. Státy, firmy i obyvatelstvo mají vzhledem k HDP extrémní dluhy. Hospodářství se přehřívají a vznikají na nich tři hrozivé bubliny současně. Akciová, dluhopisová a nemovitostní. U všech těchto aktiv se vychýlil pomyslný investiční trojúhelník v neprospěch investora. Tímto trojúhelníkem je likvidita – výnos – riziko.

Akcie zažívají ojedinělý růst, přispívá k němu obrovské množství likvidity na trhu, respektive nákupy nadhodnocených akcií.

Zvyšování úrokových sazeb centrálních bank navíc dost možná způsobí změnu trendu a prostor pro další růst akciových trhů je již minimální, nelze tudíž ani příliš počítat s růstem dividendových výnosů. Minima hodnoty akcií očekáváme v letech 2019 a 2020.

10 tipů, co udělat s jedním milionem

Dluhopisy

Výnosy ze státních dluhopisů klesly v roce 2016 na historická minima a velká část dluhopisů se v Evropě a Japonsku obchodovala se záporným výnosem.

V roce 2017 došlo k obratu a výnosy na všech typech dluhopisů začaly významně růst a pro rok 2018 počítáme s jejich dalším růstem.

Češi nejsou přepracovaní. Do zkrácených úvazků se jim nechce

Hrozí ovšem, že část dlužníků nebude schopna splácet své závazky, a to včetně mnoha předlužených států. Z tohoto důvodu mohou investice do dluhopisů představovat riziko.

Nemovitosti

Trh nájemních nemovitostí u nás i ve světě zažívá v posledních třech letech významný boom. Můžou za to extrémně levné hypotéky, které způsobily vlnu umělé poptávky po nemovitostech. V důsledku toho ale vylétly ceny bytů i dalších nemovitostí.

Jak vybudovat odolné soukromé portfolio

Výnosy z investic jsou díky tomu nízké. Od konce roku 2017, kdy ČNB zvýšila úroky a zpřísnila podmínky pro poskytnutí hypotečních úvěrů, se rovněž začaly jejich sazby mírně zvedat.

V roce 2018 mohou ceny nemovitostí ještě růst v důsledku doběhu poptávky, kdy běžní lidé budou chtít dosáhnout na „dostupnou“ hypotéku za ještě snesitelných úrokových sazeb. V následujících třech až čtyřech lze ovšem čekat propad cen.

Ceny letenek půjdou dolů, říká zakladatel Kiwi Oliver Dlouhý

Kryptoměny

Investovat do kryptoměn doporučujeme pouze zkušeným investorům. V tomto oboru je mnoho nekalostí a podvodů a je potřeba si přiznat, že jako všemi akceptované platidlo mohou přežít jen jedno až dvě procenta z dnes existujících virtuálních měn.

Zdrojem rizik i nejistoty jsou ale i regulační opatření a legislativní změny jednotlivých vlád, které se zřejmě postupně budou snažit mladé odvětví kryptoměn dostat pod svou kontrolu. V konečném důsledku by ale mohly ztížit pozici zmíněným podvodům a omezit nekalosti.

Karel Fillner: Začínáte s kryptoměnami? Vsaďte na bitcoin, rok 2018 má ale i svého černého koně

Kryptoměny aktuálně podléhají vysoké volatilitě a nelze vyloučit ani jejich ještě výraznější propad, než nastal počátkem roku. U bitcoinu by nás příliš nepřekvapilo minimum někde okolo čtyř tisíc dolarů za jednu virtuální minci.

I taková cena ovšem představuje v horizontu uplynulého roku až dvou značné zhodnocení. Na druhou stranu, mít kryptoměnách rozumně zainvestováno malé procento svého portfolia může být spekulativní sázkou na významné zisky.

Česko zažívá realitní horečku. Růst cen bydlení může zpomalit

Zlato a stříbro

Drahé kovy v roce 2017 zažily příznivý rok a zhodnocovaly.  V prosinci 2015 bylo zlato na úrovni 1 046 dolarů, o rok později vzrostlo na 1 123 dolarů, a v roce 2017 dosáhlo 1236 dolarů za trojskou unci.

BILANCE: Airbnb luxuje pražský trh s byty, láká na o polovinu vyšší zisky z pronájmu

Přitom trh drahých kovů je poměrně podhodnocený - poměr ceny zlata k akciím, takzvaný Dow/Gold, je na nejvyšších hodnotách za dvanáct let. Zlato je nyní zhruba 19krát levnější než akciový index Dow Jones. Nejiná situace je u stříbra. 

Ceny drahých kovů potlačí nahoru kombinace rostoucí inflace a rizik, které jsou spojeny s ostatními investičními nástroji. 

Může bitcoin ohrozit pozici zlata?
Do vývoje ceny drahých kovů by ale teoreticky mohly zasáhnout i kryptoměny, zejména bitcoin jeho zastánci popisují jako "digitální zlato", protiinflační aktivum, které s vývojem standardních ekonomických ukazatelů nesouvisí. Nezřídka se také v souvislosti s bitcoinem hovoří o uchovateli hodnoty, tuto tezi však nabourává zmíněná velká volatilita kryptoměn.

Autor je analytik společnosti Golden Gate CZ

Nejbohatší Češi a Slováci: projděte si unikátní žebříček E15
Nejšťastnější na světě jsou Finové. Češi skončili na 21. místě. Podívejte se, čím země lákají

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!