Z parketu Jana Vejmělka: Auta jedou, průmysl padá | E15.cz

Z parketu Jana Vejmělka: Auta jedou, průmysl padá

Jan Vejmělek

Jan Vejmělek

Sdružení automobilového průmyslu včera vydalo statistiky české produkce aut za prvních devět měsíců letošního roku. Ve srovnání s loňskými prvními třemi kvartály bylo vyrobeno o 7,2 procenta vozidel více.

 

Celkové číslo přesáhlo milion a zastavilo se na 1 002 603 vozech. Na celkovém výsledku se jednoznačně podepisuje výroba osobních automobilů. Jejich celkový letošní vyrobený počet v září dosáhl 997 376 vozů.

Milionová úroveň tak padla hned v prvních říjnových dnech a dnes je již letos vyrobených osobních aut více než milion. Tahounem zůstává Škoda Auto, růst produkce ale zaznamenává i kolínská TPCA a nošovická Hyundai. Poptávka po českých autech je patrná především u našich západních sousedů, pomáhají ale i solidní prodeje v Česku.

Obojí je důsledkem spotřebitelského optimismu vycházejícího ze zlepšující se situace na trzích práce – zvyšuje se zaměstnanost, rostou mzdy. Vzhledem k významu automobilového sektoru v české ekonomice bude letos tento sektor hlavním tahounem ekonomiky. A to nejenom z pohledu tvorby hrubé přidané hodnoty.

Sektor je zároveň významným investorem a zaměstnavatelem. Úspěch tohoto odvětví ale zároveň zastiňuje to, že jsou i odvětví, kde letošní výkonnost nijak excelentní není. Jedná se především o ta, která doplácejí na letošní výpadky velkých infrastrukturních investic financovaných z veřejných peněz, a tím je hlavně stavebnictví.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.