Z Rejžkova deníčku: Zhaslo sluníčko Daniel Nekonečný | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Z Rejžkova deníčku: Zhaslo sluníčko Daniel Nekonečný

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Neuplyne snad den, aby se někdo nepokoušel získat titul Nejstupidnější výrok. Zatím u mě vedla karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která Miloši Zemanovi přečetla z papírku, že se sklání před jeho moudrostí. Nedávno ji však předčil Ondřej Hejma, který s drzostí bývalého agenta StB pronesl, že „Václav Klaus mladší je v tuhle chvíli Václavem Havlem naší doby“. Rocker zjevně nevysadil pervitin.

Nejstrašlivější zprávou týdne je ovšem náhlá smrt teprve 52letého zpěváka, herce, tanečníka, šamana, cestovatele a šoumena Daniela Nekonečného. Zachytil jsem ho už ve výtečné mostecké kapele Laura a její tygři, z níž v roce 1990 odešel a založil mimořádný soubor Šum svistu, obdivovaný i vysmívaný.

Jistě, jeden z jeho hitů Sexy Hafanana jsem zrovna k životu nepotřeboval, ale Dan výborně naplnil předpoklad, že abyste v hudbě uspěli, musíte být na pódiu buď zdánlivě obyčejní, „jedni z nás“ jako třeba Bruce Springsteen, anebo naopak třeskutě stylizovaní do různých převleků a podob jako David Bowie.

Zemřel extravagantní zpěvák a tanečník Daniel Nekonečný

Od časů dávných Kučerovců (Cucurrucucu Paloma!) nikdo ze zdejších hudebníků tak důsledně nečerpal z latinskoamerické hudby. Koncerty a videoklipy stály na napodobování atmosféry brazilských karnevalů s břesknou dechovou sekcí, navíc k tomu krásné tanečnice, lvi, tygři a nezbytné ohně.

Dan byl fascinující postavou v tropickém klobouku či sombreru, se slunečními brýlemi, květinovými náhrdelníky a papouščím oblečením s oblíbenou žlutou, ale chápu, že jeho sluníčkářství a neustále vyzařující pozitivní energie mohly někomu připadat jako křečovitá póza. Já ho naopak bral jako osobnost, která zdařile kráčí na hraně kýče a ironické sebeparodie. V jednom rozhovoru si vlastně napsal epitaf. Na otázku týkající se konce světa odpověděl: „Nikdo neví, který den je jeho poslední, a zabývat se nějakým datem je ztráta času. Užívejte každého dne, jako by byl poslední.“ Žel, užíval si ho proklatě krátce.

Blesk sledoval pohřeb Dana Nekonečného online. Více zde >>>

Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
Kaufland je bez šéfa. Kaudewitz skončil na hodinu
Jepičí život sovětského raketoplánového projektu Buran. Podívejte se na opuštěné hangáry
Turismus v KLDR: Prázdné hotely, psí barbecue a neustálý dozor

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!