Jepičí život sovětského raketoplánového projektu Buran. Podívejte se na opuštěné hangáry | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Jepičí život sovětského raketoplánového projektu Buran. Podívejte se na opuštěné hangáry

pab

Buran byl sovětský raketoplán s identifikačním číslem 1K1, postavený v roce 1986 jako součást programu Eněrgija-Buran. Jeho první start se měl uskutečnit 29. října 1988, ale 51 sekund před spuštěním odpočtu byl odvolán.

Start se uskutečnil 15. listopadu 1988. Na jeho palubě nebyla posádka, ani nebyla nainstalována podpora života, let byl plně automatický. Původně se počítalo s třídenní misí, nakonec kosmoplán letěl jen tři hodiny.

Po dvou obletech Země přistál na k tomuto účelu postavené přistávací dráze na kosmodromu Bajkonur. V roce 1989 se ještě na hřbetu letounu Antonov An-225 ukázal na letišti v Praze po předchozí návštěvě aeroshow v Paříži, ale dalšího letu se již nedočkal. Spolu s novou nosnou raketou Eněrgija byl uložen v hangáru na kosmodromu Bajkonur. Po rozpadu Sovětského svazu přešel (stejně jako celý kosmodrom) do vlastnictví Kazachstánu.

13. května 2002 se po větrné smršti propadla střecha hangáru, 8 lidí zemřelo a zničen byl i kosmoplán a nosná raketa. Slovo Buran se mylně překládá jako Sněhová bouře. Jde o výraz z turecké jazykové rodiny používaný pro studený vítr, přicházející náhle ze severovýchodu. Ten svou intenzitou většinou zvedá sníh ze země.

Podívejte se, co zbylo z projektu Buran:

K ISS odstartovala Muskova kosmická loď Crew Dragon, zatím bez posádky
Do Černobylu nejen za elektrárnou. Prohlédněte si dronové snímky obřího vojenského radaru

Autor: pab
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!