Babišova slova o syrských sirotcích jsou čistá xenofobie, říká ekonom Sedláček | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Babišova slova o syrských sirotcích jsou čistá xenofobie, říká ekonom Sedláček

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Slova premiéra Andreje Babiše o odmítnutí syrských sirotků, jsou pro ekonoma a vysokoškolského pedagoga Tomáše Sedláčeka prý těmi nejhloupějšími, které za poslední roky slyšel. „Je to lidská tupost, prasárna a čistá xenofobie,“ říká Sedláček. 

Argumenty, že Syřanům se má pomáhat v místě konfliktu, Sedláček nepřijímá. Debata o tom, jestli sirotky přijmout, je podle něj podobná třeba té, jestli je výhodné mučení zajatců. Prostě prý jde o diskuzi, kterou už lidstvo nechce mít. Připouští ale, že ďábel je v detailech a že by se přijetí muselo udělat rozumně. Strach z arabských migrantů ale odmítá.

Za to, že protimigrační rétorika v Česku funguje, ale prý nemůžou média. Lidé jsou podle Sedláčka unavení z hodných politiků a volí zlé kluky. Mluví o znavení sluncem v celé západní civilizaci. Klíčové teď je, jestli se budeme mlátit kvůli tomu, na čem se neshodneme, a jestli zlo zůstane jen na rétorické úrovni.

Babiš: Šojdrová se chtěla zviditelnit, návrh na přijetí syrských sirotků je plácnutí do vody

Sedláček se přitom bojí stavení zdí a izolacionismu, který vidí už teď. Vede prý k tomu, že světová ekonomika není připravená na další krizi, která se už blíží a mohla by být ještě větší, než ta minulá. Nepoučili jsme se totiž a věci jsme řešili jen jednorázově. Ekonomové podle Sedláčka ale přijali za krizi zodpovědnost, tedy za to že ji připustili a nečekali. Podobně by se prý měli teď zachovat sociologové kvůli krizi migrační.

Je Tomáš Sedláček směrem do budoucnosti optimista? Proč se česká ekonomika odmítáním migrantů střílí do nohy? A proč nechápe strach z migrantů?


Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>


Češi se bojí migrace dvakrát víc než jiné národy, ukázal průzkum
Babiš: Středula asi dělá kampaň na prezidenta. Chtěl by, aby nikdo nepracoval

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!