Babiš byl prominentní kádr, říká Drda | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dokumentarista Drda: Babiš byl šikovný kádr, k jeho životu spolupráce s StB patřila

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Na to, jak různým lidem změnil život listopad 1989, se zaměří nová série pořadu České televize Příběhy 20. století. Spoluautor projektu Adam Drda v pořadu Prostor X říká, že na počátku 90. let tu bylo úplné nepochopení toho, co byl totalitní režim. Není pravda, že se nestalo nic zásadního, tvrdí Drda a vyvrací taky spiklenecké teorie.

Je vidět, že po roce 1989 se lidem žilo nesrovnatelně líp, i pohraničníkům a mlátičkám, míní Drda. I jejich příběhy seriál zachycuje. Tzv. mlátičky podle něj věděly, že to, co dělaly, bylo špatné, ale nechtějí to přiznat. Drda nechápe proč, jejich příběhy v rozhovoru detailně popisuje a rozhodně nejsou černobílé. Pohraničníci při popisování minulosti podle Drdy lžou a vymýšlejí si. Každá skupina má určité způsoby, jak se s minulostí vyrovnat.

Když se začal drolit režim. Připomeňte si protesty z kulatého výročí srpnové invaze

Najednou teď nevadí, že se někdo chová amorálně nebo jako prezident Zeman, protože spousta lidí se za komunismu chovala podobně, tvrdí Drda. Česko se podle něj nevyrovnalo s minulostí, chybí dělicí čára mezi dobrem a zlem. Komunistická strana prý měla být postavena mimo zákon. Nevymřela totiž a má údajně strašný vliv.

Andrej Babiš byl podle Drdy prominentní kádr, k jehož životu a práci spolupráce s StB patřila. Byl navíc šikovnější než jeho kolegové z Podniku zahraničního obchodu, a proto uspěl. S nástupem Babiše a Zemana se prý začali vracet lidé zkompromitovaní minulým režimem, Drda zmiňuje radního Českého rozhlasu Krůtu. Prezident taky zkompromitované lidi vyznamenává, poznamenal Drda.


Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>


 

Češi nevolí špatně, ale chování prezidenta Zemana je zklamáním, říká profesor Pafko
Maláčová: Politika je umění možného, demise ministrů ČSSD by nedávala logiku
Czernin: TOP 09 se musí připravit na dobu po Babišovi, chci vytvořit stínovou vládu
Papírová brčka zatím recyklovat neumíme, říká šéf českého McDonald's Tomasz Rogacz

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!