Leoš Novotný: Čeští bankéři nevědí, co je to vlak | E15.cz

Leoš Novotný: Čeští bankéři nevědí, co je to vlak

Leoš Novotný
Leoš Novotný
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Leoš Novotný nedávno veřejnosti představil nový zlatočerný vlak, se kterým chce dobýt české koleje. Větší byznys než v samotné dopravě ale spatřuje v leasingové společnosti, která bude evropským dopravcům lokomotivy a vlaky pronajímat. Odvaha přitom Novotnému nechybí, v jeho plánech se to hemží miliardami. „Já jsem se dostal nějakým řízením osudu do společnosti lidí, pro které tato čísla nejsou nijak odstrašující,“ říká podnikatel.

* E15: Agentura mergermarket nedávno uvedla, že sháníte na západních trzích až 17 miliard korun. Je to pravda? Můžete to číslo objasnit?

Je to obrovské číslo. Musíme je ale dobře interpretovat a poměřovat správnou mírou. Za prvé je to velikost skupiny společností, kterých se to týká, a jejich záměrů. A za druhé jde o faktor času.

Náš železniční projekt dělíme na několik oblastí. Jednou je LEO Express, tedy osobní dopravce. Vedle něj je leasingová sesterská společnost LEO Pool. Ta je dnes ve velmi pokročilém stadiu vyjednávání o dalších vlakových vozidlech, která spolu s investory nakoupí a pronajme je LEO Expressu.

Vedle toho má leasingovka aktivity směrem ke třetím stranám. Velmi aktivně se bavíme s dalšími dopravci v zemích, jako je například Polsko, Slovensko, Česká republika nebo Švédsko. A když sečtu celou tuto zásobárnu nových železničních projektů, tak se skutečně dostaneme na částku těch mnoha miliard. Pokud jde o čas, bavíme se o horizontu deseti let.

* E15: Jak ty peníze rozdělíte mezi LEO Express a LEO Pool?

Leasingovka je mnohem větší projekt než LEO Express. LEO Express má potenciál fungovat na několika páteřních trasách, ale leasingovka bude moci financovat nákupy vozidel pro všechny dopravce. Ať už jezdí dieselem na krátkých trasách nebo tahá dlouhé nákladní vlaky přes celou Evropu. Tam je trh nepoměrně větší. Je to i tím, že už tam liberalizace proběhla a zhruba 20 procent cargo trhu patří soukromým dopravcům. Tedy z toho čísla, které jste uvedl v první otázce, tak na LEO Express připadá řádově do 300 milionů eur.

* E15: Za zbytek, tedy nějakých deset miliard korun, chcete nakoupit vozidla do LEO Pool a ty pronajímat cizím dopravcům. Je to tak?

Ano. Třeba ve Švédsku jsme se nedávno s jednou těžařskou společností bavili o transakci v hodnotě 400 milionů eur. Pochopte, já jsem se dostal nějakým řízením osudu do společnosti lidí, pro které tato čísla nejsou nijak odstrašující. I pro mě jsou relativně ohromná, ale naši firmu LEO Pool řídí člověk, který dlouho vedl největší západoevropskou leasingovou společnost v oblasti železniční dopravy. A za svého působení tam nakoupil vozidla v hodnotě pět miliard eur.

* E15: Kdo to je?

Jmenuje se Haydn Abbott, donedávna řídil leasingovou společnost Angel Trains. U nás v LEO Pool je od ledna a od té doby dal našemu snažení, řekl bych, světový nádech. Do té doby jsme to tady kutili téměř podomácku, řečeno v uvozovkách. My jsme se shodou náhod setkali a já jsem mu říkal: „Haydne, my víme, že v Polsku je ohromný trh například pro šestiosé lokomotivy. Víme, že to těm dopravcům umíme nabídnout a pronajmeme jim to tak, že za pár let nám to splatí a zisk bude v tom, že jim to budeme dál operativně pronajímat po dobu několika desítek let.“

A to on dobře znal, nevěděl ale, kdo na polském trhu tahá za delší konec a jací jsou tam noví progresivní hráči. Jsou dvě podoby této spolupráce. První je ryze finanční. My ale prosazujeme cestu takzvaného wet lease, tedy s údržbou, optimalizací provozních nákladů a tak dále.

Vlak může sloužit až 50 let

* E15: Jaký model zvolíte? Zjistíte si nejdříve poptávku na konkrétních trzích, zajistíte si předběžné kontrakty a pak nakoupíte vozidla? Nebo si nakoupíte nejprve vozový park a ten se budete snažit udat?

Teď jste uhodil hřebíček na hlavičku. My máme jednoho člověka, který nedělá nic jiného, než že denně čte evropské odborné magazíny a dělá si z toho analýzy. Kdo jsou jací dopravci, jak mají stará vozidla, zda na ně nechystají tendr, kdy měli jakou nehodu, a tak dále. A z tohoto my máme dobrou analýzu Polska a dalších okolních zemí. Vidíme, že bychom tam už dnes pronajali vozidla.

Pokud bychom byli větší ranaři, tak samozřejmě půjdu a ta vozidla koupím a budu vědět, že je v Polsku nebo jinde udám. Já ale díky svému konzervativnímu pohledu na věc jdu cestou o krok zdrženlivější. Známe prostředí zejména v zemích východní a střední Evropy, ale chováme se tak, jak jste nastínil v první části otázky. Tedy najdeme si zákazníka, dohodneme se s ním, co potřebuje a co je ochoten se zavázat za vozidlo léta platit.

V Česku tento byznys bohužel nikdo nezná. Když jsme tady obešli banky, tak jsme zjistili, že čeští bankéři nevědí, v uvozovkách řečeno, co je to vlak. Oni nerozumí tomu, že vlak je stroj, který když se dobře udržuje, tak neselže. A jeho životnost může být až k padesáti letům. Ti bankéři po nás neracionálně chtějí, abychom ta vozidla spláceli za dobu, na kterou oni jsou zvyklí. Tedy šest až osm let. Oni nám fandí, věří tématu liberalizace železnice, vidí to v Evropě, ale pořád chtějí mít půjčené finance za osm let zpátky.

* E15: Tak jste se obrátili do zahraničí?

Věci se pohnuly v lednu, kdy přišel Haydn. Znal banky, které to chápou. A měl seznam investorů, kteří do toho půjdou. Chci ale ještě dodat jednu věc: podařilo se teď prosadit přes švýcarskou exportní pojišťovnu do organizace OECD záměr nové vyhlášky. Podle ní národní státy v Evropské unii nebudou podporovat železniční projekty jen do limitní výše 8,5 roku, nýbrž budou podporovat a státem garantovat úvěry na 15 až 18 let. To výrazně sníží, možná až na třetinu, finanční náklady na železniční projekty.

Díky tomu se o řád zrychlí liberalizace železniční dopravy. Švýcarsko to iniciovalo a my jsme toho účastni. Říkáme bankám, dejte nám více prostoru k dýchání. Teď ale bude dva roky trvat, než to všichni v OECD schválí. Za dva roky ale přijde velký zlom.

* E15: Vy spolupracujete s Credit Suisse. Objevily se informace, že jednáte i s Credit Agricole. Je to tak?

Ano, oni si vymohli, že pro nás chtějí pracovat. Jde o aranžmá dluhu, ale pozor, neznamená to, že budou půjčovat oni. Mohou to také prodat jiným bankám, což mi může být koneckonců jedno. Pracují pro nás pod 100 procent success fee, tedy nemají žádné peníze, pokud se nic nestane. A to se mi hodně líbí.

Leoš Novotný Autor: E15 Anna Vackova

Investory přesvědčuji příběhem

* E15: To jsou půjčky od bank. Mluvilo se ale i o tom, že pustíte investory přímo do svých firem. Už se tak stalo?

V LEO Express i v LEO Pool jednáme s investory, kteří k nám postupem času přicházejí. Je to asi šest jmen různých institucí, infrastrukturálních fondů a tak dále.

* E15: Máte tam stále většinu?

Ano, dodržujeme toto pravidlo. Oni se k nám dostali skrze nějaké finanční produkty, které rozjíždějí rozvoj těchto společností. Ale hlavním kritériem je, abych tam já a má rodina měli většinu a mohli to řídit. I pro investory samé je to důležité, navzájem se neznají a investují do toho, co jim říkám já.

* E15: Kolik vám tito investoři přinesli? Za kolik jste podíly prodal?

Zatím to není finálně uzavřeno, ta struktura se stále staví. Valuace je násobně vyšší, než kolik jsme do toho my dali. Dá se říci, že jsme netratili. Ty prostředky jdou samozřejmě do rozvoje společností. Investoři vloží do našich firem nějaké velké číslo a každý rok se jim z toho vrací nějaké malé číslo. Čímž se jim investice splácí. A já s nimi tato dvě čísla řeším.

Záleží na nich, jak jsou šikovní si to se mnou vyjednat. A jak se zapojí banky. Když kritériem těch lidí je, že budou takto a takto podřízení bance, tak to pro mě je méně výhodné. Jiní jdou do většího rizika a takováto kritéria nemají. Různí lidé mají různé požadavky. To je celá skládačka, kdy začínáte u vlastního jmění, pak asi nejlevnější instituce jsou infrastrukturální fondy, následují mezaninové fondy, private equity fondy a pak je nějaký zbytek, který se obecně dá popsat jako bankovní věřitelé.

* E15: Jak je přesvědčujete, když de facto nemáte nic?

Je to o tom příběhu. Já jim řeknu, pojďme, koupíme vlak. Ten stojí tolik. Příští rok a v dalších letech vydělá na cash flow tolik. Oni samozřejmě diskontují, odhadují, jestli to říkám správně. Dělají si investiční analýzu a na to já jsem zvyklý, protože pro jim podobné jsem pracoval. Takže vím, jak přemýšlejí. Už když za nimi jdu, tak vím, na co se mě budou ptát. A já jim řeknu, pánové, vaše otázky, které mi hodláte klást, už jsem si tady předem napsal a předem jsem vám je zodpověděl. Takže si je přečtěte.

Ten příběh je vždy o dvou rovinách, první je ochrana hodnoty vložených investic a druhá je podnikatelský záměr. Každého zajímá více něco jiného. Všichni o sobě vědí a ten, kdo má největší slovo, je samozřejmě ten, kdo tam dává nejvíc. Což jsou banky. A banky jsou kancelářští čerti, mají pravidla, procesy a dělají to dobře.

* E15: Na důvěryhodnosti vám asi přidává i to, že investujete prostředky vlastní rodiny…

Zcela určitě, na tom to začalo.

* E15: Jak velké je finanční angažmá vaší rodiny, kolik jste do toho už dali?

Řádově je to pár stovek milionů korun.

Čtěte také:

Leo Expres má už čtyři soupravy

Leo Express se pro tendr spojil s bývalým Viamontem

Leo Express se rozjíždí, chce investovat až 17 miliard korun

O řád větší svět nákladní dopravy

* E15: Když se vrátím k začátkům vašeho železničního podnikání, vy jste hodně prezentovali LEO Express. Už jste tenkrát věděl, že jádrem toho byznysu bude LEO Pool?

Nevěděl. To se přiznám. Viděl jsem první trasu Praha–Ostrava, a na základě toho i další možné linky. Ale nedotovaná doprava má své limity. Nebudete přece jezdit mezi všemi okresními městy. Kdežto svět nákladní dopravy je o řád větší.

* E15: Hlavní skupinou zákazníků LEO Pool tedy budou nákladní dopravci?

Zatím to tak vypadá.

* E15: Zmínil jste některé země. Soustředíte se hlavně na střední a východní Evropu?

Východní Evropa obecně dává smysl, ale nechceme nic uspěchat. Jde o to, vybrat si správné klienty a držet se několika základních kritérií. Musí být dobrá jurisdikce v případě průšvihu, musí být dobrý stroj, a za třetí je to samotný dopravce. Leasing je svým způsobem sázka na budoucnost těchto tří světů. Sázíte na zemi, do které jdete, sázíte na ten stroj, a zřejmě v největší míře na byznys plán dopravce.

* E15: Vidíte možnosti i v České republice?

Málo. Tady je stále nepochopeno, že dopravce je od slova dopravovat. Tím pádem nemusí vlastnit. Od toho jsou leasingové společnosti. A tady to v odborném povědomí stále není, alespoň mi to tak připadá. Podívejte se na národního dopravce, ten pouze nakupuje do svého majetku, vydává kvůli tomu dluhopisy a tak dále. Ale pokud budou splněna naše kritéria, pak naše odpověď zní ano.

* E15: Už jste oznámili, že jdete do pilotního tendru na dotovanou trať Ostrava–Opava–Krnov–Olomouc. Jaké vlaky tam nasadíte?

Ještě není rozhodnuto, diskutujeme s obvyklými i méně tradičními výrobci. Do tendru půjdeme s nabídkou toho výrobce, který se zrovna v ten den dobře vyspí a dá nám nejlepší nabídku. Jedním z těch méně obvyklých je například polská Pesa.

* E15: Půjdete i do dalších soutěží o dotované vlaky?

Vezměte si, že jen na opavskou trať potřebujeme 15 vlaků. Kdybychom se měli rozšířit na dalších řekněme deset podobných tras, tak je to 150 vlaků. To jsou neuvěřitelná čísla. Ale pokud se jako LEO Express rozhodneme do toho jít, tak vzkážu do LEO Pool, kupte nám ta vozidla. A pak si nasadím tu druhou čepici, tedy LEO Pool, a začnu se ptát. Co když se něco pokazí, umíme to vozidlo uplatnit i jinde? Vedeme o tom dlouhé diskuze.

* E15: To znamená: vidíme, že nám Ostravsko neklape, tak vlak přesuneme do Vídně. Takové jsou vaše úvahy?

Třeba. I když zrovna Rakousko je homologačně noční můra. Jako alternativu zvažujeme spíše Německo. Třeba u dieselu, který by měl být používán v Krnově, požadujeme, aby měl i schválení německého drážního úřadu.

* E15: To máme tedy 15 vlaků pro dotovaný Krnov? Co další soupravy pro nedotované tratě? Zatím jste objednali pět pro trať Praha–Ostrava.

Ano, chceme i další soupravy pro nedotovanou dopravu. Víme třeba, že pro nějaký rozumný oběh potřebujeme tři jednotky do Českých Budějovic. A takto kalkulujeme pro další tratě. Můžu vám říci, že jsou to obrovská čísla. Navíc nedotovaná doprava je z hlediska financování o kus náročnější. Ale v příštích sedmi letech určitě vyjedeme na další tratě.

* E15: Máte pro to nějaký časový harmonogram?

Vezmu to z opačného konce. V momentě, kdy se dohodneme na nákupu nových vozidel, tak další dva roky trvá výroba. O dalších trasách chceme mít jasno v řádu měsíců. A pak si připočtěte další dva roky.

* E15: Budou vlaky v majetku LEO Express?

Budou v majetku sestry LEO Pool. Do majetku LEO Pool se výhledově dostanou i soupravy, které teď nakupujeme. Vidíme to jako systémové řešení, které ohromně usnadňuje financování. Všechny ty financující instituce chtějí, aby vozidla vlastnila společnost, která není dopravcem.

* E15: Je možné, že někdy v budoucnu, až se ten byznys zaběhne, z něho vystoupíte a své podíly prodáte?

Ne. Už jsem to říkal. Pro naše investory je důležité, abychom tam zůstali my, kteří neseme tu myšlenku. A já určitě neuvažuji o tom, že bych se vzdal kontroly nad skupinou LEO Express. Železniční dopravě patří budoucnost a já u toho určitě chci být.

Leoš Novotný (27)

Je spolumajitelem private equity investiční společnosti Aakon Capital. Jedním ze zhruba tuctu projektů Aakonu je železniční podnikání pod střechou nizozemského holdingu Leo Transport. Sem patří firmy LEO Express a LEO Pool. LEO Express chce koncem roku 2012 začít na českých kolejích provozovat vlaky mezi Prahou a Ostravou. Leoš Novotný vystudoval ekonomii a finance na University of Warwick, hovoří šesti jazyky včetně čínštiny a arabštiny. Je svobodný. Mezi jeho záliby patří literatura a sport.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.