Čapí hnízdo: zastavit po čtyřech letech vyšetřování je nezvyklé | E15.cz

Zastavit po čtyřech letech vyšetřování je nezvyklé, říká k Čapímu hnízdu šéf Unie státních zástupců

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

K rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha dohlížejícího na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo mohla přispět nějaká nová okolnost, která přinesla zásadní zvrat. Předpokládá to prezident Unie státních zástupců Jan Lata. 

Je z dostupných informací jisté, že Jaroslav Šaroch navrhl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho blízkých? 

Unie státních zástupců nezná obsah rozhodnutí státního zástupce v kauze Čapí hnízdo. Dosud je známo pouze to, že rozhodnutí padlo a že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil svůj původní právní názor.

Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala uvedl, že rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo zatím vydáno nebylo. Šaroch údajně vypracoval koncept, který předložil k dalším postupům Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Jak tomu rozumět?

Státní zástupce vydává rozhodnutí svým jménem. V některých případech si však mohou nadřízení vyžádat, aby jim byla rozhodnutí předkládána ke schválení, jak je tomu zřejmě i v tomto případě.

Považujete za obvyklé, že po čtyřech letech prověřování a vyšetřování nějakého závažného případu, v němž policie navrhla v roce 2017 obvinit dohromady 11 lidí, dospěje dozorující žalobce k podobnému závěru jako nyní?

Statisticky tato situace příliš častá není. Tento postup předpokládá nějakou novou okolnost, která přinese zásadní zvrat do průběhu vyšetřování. Státní zástupce však pochopitelně věc hodnotí průběžně a ke změně hodnocení kauzy může dospět.

Jaký bude nyní další postup? Co může udělat Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman?

Vedení Městského státního zastupitelství v Praze může dospět k jinému právnímu názoru a udělit dozorovému státnímu zástupci například pokyn k dalšímu postupu. Pokud došlo k zastavení trestního stíhání, proti takovému rozhodnutí může podat stížnost poškozený, a pak by o ní rozhodovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Až usnesení nabude právní moci, ze zákona jej ještě přezkoumá Nejvyšší státní zastupitelství, které může do tří měsíců od nabytí právní moci usnesení zrušit.

Mohl by premiér Babiš zažalovat stát a žádat o odškodnění, pokud bude jeho stíhání skutečně zastaveno?

Věc ještě nebyla pravomocně skončena, takže otázka je předčasná. Obecně platí, že v určitých případech se může trestně stíhaný člověk, který nebyl odsouzen, domáhat po státu odškodnění.

Zeman obnovil stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. Monika je z kauzy venku >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video