Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Vláda dala zelenou stavebnímu zákonu. Vydávání povolení se má výrazně zrychlit | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vláda dala zelenou stavebnímu zákonu. Vydávání povolení se má výrazně zrychlit

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Nový zákon, který má zrychlit stavební řízení, se posunul do další fáze příprav. Vláda schválila i přes odpor obcí či památkářů věcný návrh stavebního zákona a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) musí nyní připravit jeho paragrafové znění. Čas má do konce ledna příštího roku. „Záměr zákona je takový, aby se zavedlo jedno řízení, na jednom úřadu a s jednotným rozhodnutím,“ řekla Dostálová, která připomněla, že nyní potřebují stavitelé 49 různých razítek. „Což znamená možnost 49 odvolání a přezkumů. Pak není divu, že to stavební řízení trvá tak dlouho,“ řekla ministryně.

Nový zákon má tak za cíl sloučit územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) do jednotného povolovacího řízení. Na úředníky chce přitom stát více tlačit, měla by být zavedena například takzvaná fikce souhlasu, tedy pokud úředník nerozhodne do 30 dnů, u složitějších případů do 60 dnů, pak bude žádost automaticky vyřízena kladně.

„Navíc když dojde k odvolání, tak dotčený úřad musí rozhodnout a ne vrátit věc k dalšímu projednávání, abychom se pořád nedostávali do těch začarovaných kruhů,“ řekla Dostálová. K návrhům se podle ministryně budou moci nadále vyjadřovat občané, sousedé, spolky, ale pouze jednou a na začátku řízení. Stavební řízení by se podle ministryně mohlo zkrátit z průměrných 5,4 roku na jeden rok.

Zákon chce kromě toho zavést velké změny v systému stavebních úřadů, které by už neměly spadat pod obce, ale přímo pod stát. Nově má vzniknout Nejvyšší stavební úřad, kterému budou podléhat krajské úřady. Pod ně budou patřit územní pracoviště. Ministerstvo argumentuje tím, že starostové údajně zasahují do stavebních řízení. „Novou soustavou stavebních úřadů vyřešíme systémovou podjatost, sdílení úředníků, černé stavby, pružnější bude i digitalizace celé stavební agendy,“ řekla Dostálová. Vláda chce stihnout zákon schválit do konce svého volebního období, Dostálová odhaduje, že by to mohlo být v polovině roku 2021.

Místo parkovišť a skladů galerie a kavárny. Podívejte se, jak se změní Negrelliho viadukt

Záměr kritizuje řada měst a obcí, ekologické spolky nebo památkáři. „Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení. Protestujeme proti plánu ministerstva odebrat obcím výkon stavebních úřadů,“ uvedl europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN). Změna by podle něj znamenala centralizaci státní moci. Proti je také Asociace krajů.

Centralizace také podle některých kritiků zvyšuje riziko korupce. „Zmizely by pověřené úřady státní správy od památkářů po ochranu přírody, úředníci, kteří znají terén a jsou do nějaké míry pořád neovlivnitelní, protože jsou rozvrstvení. V momentě, kde to bude na jednom člověku, tak je riziko korupce obrovské,“ řekl mluvčí ekologického hnutí Duha Jan Piňos.

Fikci souhlasu kritizují například také opoziční lidovci, podle kterých je zde prostor pro korupci. „Jediná možnost, jak celý proces zrychlit, je zavést pokuty pro úřady za nedodržení lhůt při rozhodování o povolování staveb,“ navrhl poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Český průmysl v dubnu výrazně zrychlil, stavebnictví neudrželo dřívější tempo
Ceny nájmů rostou. V Praze dáte za průměrný byt i víc než 25 tisíc

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!