Český průmysl v dubnu výrazně zrychlil, stavebnictví neudrželo dřívější tempo | E15.cz

Český průmysl v dubnu výrazně zrychlil, stavebnictví neudrželo dřívější tempo

Český statistický úřad
Český statistický úřad
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslová výroba v Česku v dubnu výrazně zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta z březnových 0,2 pct. Vzhůru ji táhl hlavně automobilový průmysl. O 1,2 miliardy korun stoupl v dubnu také přebytek zahraničního obchodu Česka a to na 17,6 miliard korun. Kladně to ovlivnil mimo jiné obchod s auty. Horší období má za sebou stavebnictví. To v dubnu zpomalilo meziroční růst na 8,9 procenta z březnových revidovaných 12 procent. Rostlo pozemní i inženýrské stavitelství. Data přinesl Český statistický úřad. 

Průmyslová výroba byla meziměsíčně reálně vyšší o 0,8 procenta. Produkce motorových vozidel se v dubnu zvýšila o 5,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stoupla o 6,5 procenta. Růst zaznamenala také výroba kovových konstrukcí a výrobků.

Pozitivní je další potvrzení stabilizace v automobilovém průmyslu. Meziroční tempo růstu výroby automobilů se v dubnu dokonce zvýšilo na 5,4 % z předchozího tempa 3,7 % a byla tak hlavním tahounem růstu průmyslové výroby s příspěvkem k meziročnímu růstu průmyslové výroby ve výši 1,0 procentního bodu. Navíc ve výrobě automobilů slušným tempem roste i hodnota nových zakázek,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Michal Brožka.

Naopak pokles o 5,8 procenta v dubnu postihl opravy a instalace strojů a zařízení. Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva a výrobcům elektrických zařízení.

Tržby v průmyslu v dubnu meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 4,8 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz, vzrostly podle ČSÚ o 11,3 procenta.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se zvýšila o devět procent. Nových objednávek ze zahraničí přišlo o devět procent více, nárůst nových domácích zakázek byl ještě o 0,1 procentního bodu vyšší. K celkovému růstu nových zakázek přispěl hlavně automobilový průmysl a výrobci optických a elektronických přístrojů. Nové zakázky klesly pouze ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Počet zaměstnanců v průmyslu v dubnu klesl meziročně o 0,4 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců naopak vzrostla, a to o 8,4 procenta.

Přebytek zahraničního obchodu ČR v dubnu meziročně stoupl o 1,2 miliardy korun na 17,6 miliardy. Kladně se na tom podepsal obchod s auty a ostatními dopravními prostředky jako lodě, lokomotivy nebo letadla a obchodování s chemickými prostředky. Negativní vliv na celkovou bilanci měl však větší schodek v obchodu s ropou a horší výsledek obchodu s počítači.

Vývoz stejně jako dovoz meziročně vzrostly o 7,4 procenta na 316,3 miliardy, respektive 298,7 miliardy korun.

Obchodování s motorovými vozy, které mělo pozitivní dopad na český zahraniční obchod, vykázalo meziročně vyšší aktivum o 4,2 miliardy korun. Přebytek obchodu s ostatní dopravními prostředky byl proti loňskému dubnu vyšší o 2,7 miliardy korun. Současně se o 1,2 miliardy Kč snížil deficit obchodování s chemickými látkami.

Výsledek zahraničního obchodu však zhoršil schodek obchodování s ropou a zemním plynem, který byl meziročně větší o 3,4 miliardy korun, a o 2,8 miliardy horší bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji.

Přebytek obchodu se státy Evropské unie proti loňskému březnu stoupl o 10,3 miliardy na 68 miliard korun. Schodek obchodování se státy mimo EU se opět prohloubil, a to o 8,7 miliardy korun na 48,8 miliardy.

Nejhůře dopadlo stavebnictví, které v dubnu meziročně zpomalilo růst na 8,9 procenta z březnových revidovaných 12 procent.Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,5 procenta a v inženýrském o 16,8 procenta. V meziměsíčním srovnání bylo stavitelství po vyloučení sezonních vlivů nižší o 0,4 procenta, dodal ČSÚ.

"Stavebnictví v dubnu pokračovalo v dobrých výkonech. Produkce rostla především na inženýrských stavbách a vysoký růst vykázala hodnota stavebních povolení," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová. Počty zahájených a dokončených bytů byly výrazně vyšší než loni zejména díky bytovým domům, dodala.

Stavební úřady vydaly v dubnu 7398 stavebních povolení, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,8 miliardy korun a ve srovnání s loňským dubnem vzrostla o 18,6 procenta.

Počet zahájených bytů v dubnu meziročně vzrostl o 34,2 procenta na 3341 bytů. "V rodinných domech vzrostl počet bytů o 3,9 procenta, v bytových domech byl nárůst více než čtyřnásobný, což bylo částečně způsobeno nízkou základnou roku 2018," uvedli statistici.

Meziročně vyšší byl v dubnu i počet dokončených bytů, vzrostl o 26,5 procenta na 2736 bytů. V rodinných domech jich bylo méně o 4,6 procenta, v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více než trojnásobně. Podle ČSÚ byl tento nárůst částečně ovlivněn nízkou základnou předchozího roku.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu meziročně zvýšil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla proti loňskému dubnu o 8,3 procenta.

Autor: ČTK, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video