Mise hodná Hollywoodu. OSN zachraňuje tisícovku civilistů z Azovstalu, atmosféra je napjatá

Rafinerie Azovstal v Mariupolu

Rafinerie Azovstal v Mariupolu Zdroj: Reuters

OSN potvrdila, že probíhá operace s cílem evakuovat lidi zablokované ruskými jednotkami v železárnách a ocelárnách Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters. Na operaci se podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli, řekl AP mluvčí OSN Saviano Abreu. Situaci označil za "velmi složitou" a další podrobnosti nechtěl uvést.

Odhaduje se, že pod hutním komplexem, který zůstává poslední částí Mariupolu dosud neobsazenou ruskými silami, je společně s přibližně 2000 ukrajinskými bojovníky ukryto až 1000 civilistů, podotkla AP. Podle Reuters operace s cílem evakuovat lidi z Azovstalu, obklíčeného ruskými jednotkami, začala v pátek 29. dubna.

Ruské ministerstvo obrany dnes sdělilo, že z domů u Azovstalu v sobotu odešly humanitárním koridorem dvě skupiny civilistů. V jedné podle tohoto zdroje bylo 25 osob a ve druhé 21, napsala agentura TASS. "Přes den odešlo 25 místních obyvatel. S příchodem tmy (...) odešla druhá skupina 21 lidí a byla převezena do obce Bezymennoje (ukrajinsky Bezimenne)," uvedlo ministerstvo s odkazem na obec, která leží na území Doněcké oblasti ovládaném tamními proruskými separatisty.

Podle fotografa agentury Reuters dnes dorazilo do dočasného ubytovacího centra ve městě Bezimenne přes 50 civilistů, kteří opustili oblast kolem Azovstalu. Fotografie zachycují civilisty přijíždějící do obce Bezimenne v autobusech s ukrajinskými poznávacími značkami, které v konvoji doprovázejí ruské jednotky a vozidla se symboly OSN, popsal Reuters. První skupina podle něj čítala asi 40 lidí, další 14 osob. Bezimenne se nachází asi 30 kilometrů východně od Mariupolu.

Generální tajemník OSN António Guterres po čtvrtečním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě podle Reuters uvedl, že se odehrávají intenzivní jednání, která mají umožnit evakuaci z Azovstalu. O evakuacích civilistů jednal šéf OSN předtím v úterý v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Ruské agentury TASS a RIA Novosti už v sobotu večer uvedly, že z areálu ocelárny bylo evakuováno 25 civilistů, včetně šesti dětí. Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar později v sobotu informoval o evakuaci 20 žen a dětí z Azovstalu.

Server The Guardian v souvislosti s informacemi o sobotní evakuaci z Azovstalu poznamenal, že to byli první civilisté ukrývající se pod rozsáhlým hutním komplexem, kterým se po několika týdnech podařilo odejít.

Mariupolská městská rada a oblastní gubernátor mezitím oznámili, že by dnes mohla fungovat evakuace civilistů z Mariupolu. Lidem, kteří chtějí odjet do Záporoží, úřady sdělily, aby se dostavili v 16:00 místního času (15:00 SELČ) na určeném evakuačním místě.

S výjimkou rozlehlého areálu oceláren Azovstal je nyní Mariupol pod kontrolou ruských sil. Podle odhadů zůstává ve městě zničeném ruskými útoky a bombardováním asi 100 tisíc lidí, kteří podle BBC nemají mimo jiné přístup k vodě nebo plynu.