Rusové obnovili provoz přes Kerčský most. Na trajekt čeká víc než tisíc nákladních aut

Satelitní snímek obnoveného provozu přes Kerčský most.

Satelitní snímek obnoveného provozu přes Kerčský most. Zdroj: Maxar Technologies

Helikoptéra hasící požár Kerčského mostu (8. října 2022)
2
Fotogalerie

Rusko obnovilo automobilovou dopravu přes Kerčský most, který minulý týden poškodila exploze, na přepravu trajektem ve směru na nezákonně anektovaný ukrajinský poloostrov Krym ale nyní čeká podle ruských médií více než tisíc nákladních vozidel. Fronty u mostu ukazují i dnes zveřejněné satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies, na kterých je vidět i poškození silniční a železniční části mostu.

Na vozovku nyní mohou podle stanice CNN vjet pouze osobní automobily, autobusy, dodávky a nákladní vozidla na okupovaný Krymský poloostrov a na pevninské Rusko přepravují trajekty.

Na ruské straně Kerčského průlivu v úterý čekalo 933 nákladních automobilů, ve středu pak už více než tisíc. V oblasti jsou podle agentury RIA Novosti pro čekající nákladní vozy připravena parkoviště s kapacitou až 2000 vozidel. Na snímcích společnosti Maxar Technologies ze 12. října je vidět řadu nákladních aut čekajících na trajekt i plavidlo, které s nimi pluje přes Kerčský průliv.

Na mostě, který spojuje ruskou pevninu s protiprávně anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, se v sobotu po výbuchu zřítila část vozovky a vzplály cisterny na železniční části stavby. Podle ruských úřadů explozi způsobila bomba v nákladním autě, útok podle ruského prezidenta Vladimira Putina zorganizovala Ukrajina. Kyjev se k útoku oficiálně nevyjádřil a vyšetřování ruských úřadů označil za nesmysl.

Satelity Maxar Technologies zaznamenaly auta, která v omezeném provozu jedou přes dva pruhy čtyřproudé dálnice. Druhá polovina vozovky je poničená, při explozi se zřítila do moře.