Summit Evropské unie rozhodl o embargu na ruskou ropu. Dotkne se dvou třetin dovozu | e15.cz

Summit Evropské unie rozhodl o embargu na ruskou ropu. Dotkne se dvou třetin dovozu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Summit Evropské unie v noci na úterý našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Na twitteru to krátce před půlnocí oznámil šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Cílem je podle něj co nejvíce zvýšit tlak na Rusko, aby ukončilo svou válku na Ukrajině. Lídři se podle něj shodli také na poskytnutí devíti miliard eur (221 miliard korun) Kyjevu v rámci okamžité pomoci.

Rozhodnutí šéfů států a vlád evropského bloku týkající se ruské ropy uvítala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Prakticky to ke konci roku zastaví okolo 90 procent ropných importů z Ruska do EU," poznamenala na twitteru.

Michel doplnil, že sankční balík, kterému dali šéfové států a vlád nyní zelenou, obsahuje i další tvrdá opatření, včetně odpojení významné ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT. Dalšími body je zákaz tří ruským státem vlastněných vysílacích společností a sankce namířené proti konkrétním osobám, odpovědným za válečné zločiny na Ukrajině.

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

"Dohoda na zákazu exportu ruské ropy do EU," uvedl Michel s tím, že unie svým rozhodnutím odsekává významnou část financování ruského válečného stroje.

Lídři se shodli na tom, že sedmadvacítka zakáže dovoz ruské ropy tankery, přeprava ropovodem Družba má dostat časově omezenou výjimku. Maďarsko trvá na ujištění, že v případě výpadku či zastavení ropovodů bude moci dovézt ruskou ropu jiným způsobem či že mu ji poskytnou další unijní státy. Podle dobře informovaného unijního zdroje obsahuje dohoda ze summitu "velmi podrobný rámec" pro finální podobu sankčního balíku, který doladí zástupci členských států v brzké době.

Evropská komise navrhla v pořadí šestý soubor sankcí začátkem května, zejména kvůli maďarskému nesouhlasu s podmínkami ropného embarga se však na něm unie přes naléhání Kyjeva téměř měsíc nedokázala shodnout. Dílčí výhrady mělo i Česko či Slovensko, jimž však podle diplomatických zdrojů komise přislíbila vyjít vstříc.

Vedle sankcí se dnes lídři shodli také na další finanční pomoci Ukrajině, které podle Michela EU v nejbližší době poskytne devět miliard eur. Kyjev odhaduje, že na základní chod státu se mu kvůli ruské invazi nedostává přibližně pět miliard měsíčně. Evropský blok chce pro nejbližší tři měsíce poskytnout většinu potřebné částky, část by měly dodat i Spojené státy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery