Ukrajina dostane od Česka zbraně za 188 milionů | e15.cz

Vláda pošle Ukrajincům zbraně a munici za téměř 200 milionů

ČTK, psp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda schválila další pomoc Ukrajině pro boj s ruskou agresí. Zahrnuje kulomety, samopaly, ostřelovací pušky, pistole a odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. 

„Je to velmi důležitá pomoc,“ řekl v rozhovoru s ČT24 ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. O pomoci hovořil ráno s náměstkem českého ministerstva obrany a poděkoval české vládě. Pomoc je podle něj koordinována s ukrajinskou ambasádou a ukrajinským ministerstvem obrany. „Vše řešíme spolu, problémy v tom nejsou,“ dodal. Ocenil přístup Česka, které je podle něj jedním z nejbližších spojenců Ukrajiny a bylo jedním z prvních států, který dodal Ukrajině munici a teď dodává další velmi potřebné věci.

Už na konci ledna rozhodla vláda, že Ukrajině daruje dělostřeleckou munici. Jde o 4000 dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů. Podle ministerstva obrany jde o nejlogičtější řešení, jak vyhovět potřebám ukrajinských sil.

V pátek vláda rozhodla, že česká armáda bude moci vyslat až 580 vojáků začleněných do sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance kamkoli na alianční území.

Česká strana také poskytne 300 milionů korun pro Ukrajince, kteří musí opustit své domovy. Kabinet v pátek schválil i možnost, aby se po českém území pohybovaly ozbrojené síly spojeneckých zemí z NATO. Česko jim poskytne například možnost tankovat na letištích.

Video se připravuje ...
Projev prezidenta Vladimíra Putina před invazí na Ukrjainu

Autor: ČTK, psp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery