Volby na Slovensku 2023 ONLINE | Kdo povede Slovensko? | e15.cz

Slovenské volby ONLINE: Prezidentka Čaputová pověřila Fica sestavením vlády

jon, luk, lie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenská prezidentka Čaputová pověřila sestavením nové vlády Fica

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. Podle něj zformování vlády nebude jednoduché. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.

Volby na Slovensku 2023 sledujeme v online přenosu. 

 

Parlamentní volby na Slovensku 2023

Ve spolupráci se Sme.sk.

Parlamentní volby na Slovensku 30. září 2023
Obnovit
20:07
2.  10.  2023

Vážení čtenáři, online zpravodajství ze slovenských voleb končí. Další informace o průběhu povolebního vyjednávání najdete na webu e15.cz.

17:57
2.  10.  2023

Předvolební kampaň na Slovensku byla místy nechutná, řekl Pavel Radiožurnálu

Kampaň před slovenskými parlamentními volbami, ve kterých o víkendu zvítězila strana Směr-sociální demokracie bývalého premiéra Roberta Fica, byla podle českého prezidenta Petra Pavla "místy nechutná". V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Speciál dnes dále řekl, že je třeba politiku kultivovat, o což se snaží dialogem s koalicí i opozicí na české politické scéně.

Politika se podle prezidenta v řadě evropských zemí mění k horšímu. Stává se doménou konfrontace namísto jednání, přičemž její aktéři se často nesnaží své konkurenty "udolat argumenty, ale očernit je a překřičet". Už v neděli Pavel uvedl, že vůli občanů je třeba respektovat a až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.

17:37
2.  10.  2023

Reuters: Vítězství Fica ukazuje na únavu z války v regionu, ne obrat v politice

Vítězství Roberta Fica, který v kampani před slovenskými parlamentními volbami prosazoval ukončení vojenské pomoci Kyjevu, ukazuje na plíživou nespokojenost s válkou na Ukrajině v regionu střední Evropy. Odborníci nicméně neočekávají zásadní zahraničněpolitický obrat Bratislavy. Ve své analýze výsledků voleb na Slovensku to dnes uvedla agentura Reuters.

Lídři v regionu poznamenaném někdejší nadvládou Sovětského svazu rozdmýchávají nacionalistické nálady v Maďarsku, na Slovensku a dokonce i v tradičně protirusky naladěném Polsku, přičemž podpora Ukrajiny se stává obětí krátkodobých politických úkroků za účelem zisku hlasů.

15:30
2.  10.  2023

Slovenská prezidentka Čaputová pověřila sestavením nové vlády Fica

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. Podle něj zformování vlády nebude jednoduché. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.

14:48
2.  10.  2023

Čaputová: Úkolem nové slovenské vlády bude hlavně tlumit společenské rozpory

Jedním z hlavních úkolů příští slovenské vlády bude co nejvíce tlumit společenské rozpory, řekla prezidentka Zuzana Čaputová. Pověření sestavit vládu jako první dostane předseda vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Robert Fico. Čaputová už má naplánovány schůzky nejen s předsedou Směru-sociální demokracie Ficem, ale také s představiteli dalších stran.

12:59
2.  10.  2023

Je absurdní označovat politiky jako je Fico za proruské, reagoval Kreml na volby

Podle Kremlu je absurdní označovat za proruské ty evropské politiky, kteří myslí na suverenitu své země. Prohlásil to dnes podle ruské státní agentury TASS Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, v reakci na výsledky slovenských voleb, v nichž o víkendu zvítězila strana Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Řada světových médií v souvislosti s Ficovým vítězstvím psala o možném příklonu Slovenska k Moskvě nebo šéfa Směru označila za proruského.

12:53
2.  10.  2023

Analytici: Nová slovenská vláda zvýší zřejmě sociální platby občanům

Pravděpodobná nová slovenská vládní koalice vzešlá z víkendových voleb zvýší zřejmě různé sociální platby občanům, což v budoucnu přinese zhoršení stavu tamních veřejných financí. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Dopad na českou ekonomiku nebude podle nich významný v jakémkoliv scénáři povolebního vývoje.

„Slovensko má vyšší inflaci než Česko, nejvyšší v eurozóně. Můžeme proto čekat různé sociální balíčky a přímé platby voličům vítězných stran,“ řekl analytik projektu Datarun Petr Bartoň. Proto čeká v příštích dvou letech zhoršení stavu státních financí a větší rozdávání. „Slovensko si tedy kupuje dva roky zdánlivě většího blahobytu za cenu nižšího blahobytu v budoucnu. Ne nutně proto, jestli je nová vláda levicová nebo pravicová, ale hlavně kvůli tomu, že je nová,“ dodal.

11:35
2.  10.  2023

Proruský Fico se vrátil a diplomaté v Bruselu mají obavy, píší servery

Proruský Robert Fico se vrátil a diplomaté v Bruselu mají obavy, že se Slovensko připojí k Maďarsku a bude vetovat unijní pomoc pro Ukrajinu a sankce proti Rusku, píší dnes média v Bruselu ve svých komentářích k sobotním parlamentním volbám na Slovensku. Jak poznamenal server Politico, se Slovenskem po boku Maďarska bude v EU ještě těžší dosahovat konsensu. Slovenské volby: Maďarsko slaví, EU hlásí pohotovost, zní titulek serveru Euractiv.

Sobotní volby na Slovensku vyhrál bývalý slovenský premiér Robert Fico, který rezignoval v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka, který odhalil vládní korupci, připomnělo Politico na úvod svého komentáře ke Slovensku. Mezi diplomaty v Bruselu podle něj už panují obavy z toho, že se Slovensko připojí k Maďarsku a bude vetovat některá důležitá rozhodnutí.

11:32
2.  10.  2023

Kyjev po výhře Fica uvedl, že respektuje volbu slovenského lidu

Ukrajina respektuje rozhodnutí slovenských občanů, uvedl dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba v reakci na výhru strany Směr-sociální demokracie vedené Robertem Ficem v sobotních předčasných volbách. Ukrajinský portál Evropejska pravda očekává, že pravděpodobná nová slovenská vláda sestavená Ficem zastaví dodávky vojenské techniky Ukrajině a přidá se k zemím, které požadují brzké zahájení mírových rozhovorů s Ruskem.

„Respektujeme volbu slovenského lidu. Ale je příliš brzy na to říkat, jak výsledek těchto voleb ovlivní pozici Slovenska,“ cituje agentura AFP šéfa ukrajinské diplomacie Kulebu. Ministr dodal, že čeká na složení příští slovenské vládní koalice. Například slovenský deník SME za nejpravděpodobnější považuje koalici složenou z Ficova Směru, Hlasu-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho a nacionalistické Slovenské národní strany.

11:15
2.  10.  2023

Čaputová se s Ficem sejde odpoledne, pověří ho sestavením vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes odpoledne sejde s předsedou strany Směr-SD Robertem Ficem a předá mu pověření k sestavení nové vlády, informoval mluvčí hlavy státu Martin Strižinec. Čaputová, která má s Ficem dlouhodobě napjaté vztahy, už v neděli oznámila, že vítěze sobotních parlamentních voleb sestavením kabinetu pověří.

Schůzka Čaputové a Fica je naplánovaná na 15:00 SELČ. O hodinu dříve se Čaputová vyjádří k výsledkům voleb, ve kterých Ficův Směr-SD zvítězil se ziskem téměř 23 procent hlasů. O víkendu Čaputová v prohlášení uvedla, že vítěz voleb má největší odpovědnost za příští vývoj.

11:07
2.  10.  2023

Čaputová se s Ficem sejde odpoledne, pověří ho sestavením vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se ve tři hodiny odpoledne sejde s předsedou strany Směr-SD Robertem Ficem a předá mu pověření k sestavení nové vlády. Čaputová, která má s Ficem dlouhodobě napjaté vztahy, už v neděli oznámila, že vítěze sobotních parlamentních voleb sestavením kabinetu pověří.

9:21
2.  10.  2023

Sme: Klíčová strana pro vznik nové slovenské vlády může doplatit na oba scénáře

Třetí nejsilnější strana po sobotních parlamentních volbách na Slovensku Hlas-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Petera Pelellegriniho, jejíž postoj bude klíčový pro složení nové vlády, čelí podle listu Sme riziku rozkladu bez ohledu na to, se kterou ze dvou nejsilnějších parlamentních stran se rozhodne vytvořit nový kabinet. Slovenská média už po ohlášení výsledků voleb, ve kterých vyhrála strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého trojnásobného ministerského předsedy Roberta Fica před liberálním hnutím Progresivní Slovensko místopředsedy Evropského parlamentu Michala Šimečky, napsala, že o podobě nové vládní koalice rozhodne právě Hlas-SD.

8:50
2.  10.  2023

Slovensko se obrací k Moskvě, píše po Ficově výhře polská Rzeczpospolita

Po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kdy pod nátlakem odešel z funkce premiéra, i po sérii obvinění z korupce se měl šéf slovenské strany Směr-sociální demokracie Robert Fico už navždy stát člověkem minulosti, píše dnes polský deník Rzeczpospolita. Nicméně Slovensko, tak jako mnoho jiných evropských zemí, zachvátila horečka populismu, jen do velké míry levicová.

Rzeczpospolita připomíná, že před volbami Fico sliboval zásadní změnu v politice vůči Rusku. V situaci, kdy Slovensko dosud patřilo k jednomu z nejvěrnějších spojenců Ruskem napadené Ukrajiny, Fico ohlásil, že v případě vítězství jeho strany Ukrajinci „nedostanou ani náboj“. Plánuje také blokovat další unijní sankce proti Rusku a finanční pomoc Kyjevu ze strany Bruselu. To podle polského listu vzbuzuje obavy jak v centrále EU, tak ve Washingtonu. Doposud evidentně proruskou politiku vedl jen maďarský premiér Viktor Orbán, ale protože byl izolovaný, dal se jeho odpor poměrně snadno překonat. „Teď to může být o mnoho těžší,“ varuje Rzeczpospolita.

21:20
1.  10.  2023

Ficův návrat bude mít dopad i za hranicemi Slovenska, míní německá poslankyně

Návrat Roberta Fica a jeho Směru-sociální demokracie (Směr-SD) k moci bude mít dopady i mimo Slovensko a může narušit jednotu podporovatelů Ukrajiny. Na sociální síti X to v neděli napsala poslankyně německých liberálních svobodných demokratů (FDP) Renata Altová, která pochází ze Slovenska a která v minulosti působila v československých a slovenských diplomatických službách. Vláda spolkového kancléře Olafa Scholze ani představitelé jeho sociálních demokratů (SPD) zatím Ficovo volební vítězství nekomentovali.

18:00
1.  10.  2023

Jasné vítězství Ficovy strany nepředpokládaly průzkumy ani povolební odhady

Zatímco pro vítěznou stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) dopadly sobotní parlamentní volby lépe, než jí přisuzovaly poslední předvolební průzkumy či okamžité povolební odhady, druzí liberálové z hnutí Progresivní Slovensko si v konečných výsledcích proti anketám pohoršili. Zklamáním jsou rozdíly také pro populistické hnutí Republika, které se proti očekávání do parlamentu nedostalo. Podle expertů odlišnosti mohli způsobit nerozhodnutí voliči či neochota části lidí přiznat svou volbu.

17:15
1.  10.  2023

Ve slovenské vládě budou mít převahu národně-populistické síly, čeká analytik

Po vítězství sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica v sobotních parlamentních volbách bude mít Slovensko vládu s převahou národně-populistických stran, myslí si analytik a prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. Očekává, že Směr-SD vytvoří koalici se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). „Fico dosud vystupoval proti sankcím vůči Rusku, proti vojenské podpoře Ukrajiny, proti členství Ukrajiny v NATO, to všechno jde proti společným evropským postojům,“ konstatuje Mesežnikov.

15:58
1.  10.  2023

K řešení nelegální migrace chce Fico použít sílu

K řešení nelegální migrace je podle vítěze slovenských voleb Roberta Fica třeba použít sílu. Jedno z prvních rozhodnutí nové slovenské vlády, pokud se jeho strana stane součástí vládní koalice, bude obnovení kontrol na zelené hranici s Maďarskem. Slovensko je pro migranty tranzitní zemí při jejich snaze dostat se do západní Evropy. Fico zároveň řekl, že zahraničně-politická orientace Slovenska se nebude měnit. „Nelíbí se mi, že Evropská unie nemá na některé věci vlastní názor, že je ve vleku Spojených států. Nelíbí se nám, že Evropská unie není mírový projekt,“ prohlásil šéf Směru.

15:33
1.  10.  2023

Pavel: Je v českém zájmu udržet nadstandardní vztahy se Slovenskem

Vůli občanů je třeba respektovat, uvedl po vítězství strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica ve slovenských volbách český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. V zájmu České republiky je udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy.

15:24
1.  10.  2023

Slovenské volby provázela podle Jourové bezprecedentní dezinformační masáž

Evropská komise respektuje výsledky slovenských voleb, provázela je ale „bezprecedentní dezinformační masáž“. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla místopředsedkyně komise a eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Ve volbách zvítězil Směr - sociální demokracie Roberta Fica. Druhé skončilo liberální Progresivní Slovensko Michala Šimečky a třetí byl Hlas - sociální demokracie Petra Pellegriniho.

15:21
1.  10.  2023

Čaputová oznámila, že vítěze slovenských voleb pověří sestavením vlády v pondělí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v pondělí pověří vítěze parlamentních voleb sestavením nové vlády. Sobotní volby vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který dnes řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.

15:15
1.  10.  2023
!

Výsledky sobotních slovenských voleb již oficiálně potvrdila i státní volební komise. 

14:48
1.  10.  2023

Slovenským premiérem se může stát i Pellegrini, tvrdí politolog

„Jako nejpravděpodobnější vidím v tuto chvíli variantu, že vznikne trojkoalice Ficova Směru s Hlasem Petera Pellegriniho a Slovenskou národní stranou (SNS) Andreje Danka,“ říká v rozhovoru s e15 slovenský politolog Tomáš Koziak. Fico podle něj udělá všechno pro to, aby vládu sestavil, třeba i nabídne post premiéra Pellegrinimu. Bude to hodně záležet na vyjednávacích schopnostech obou politiků. Naopak Progresivní Slovensko Michala Šimečky šanci na vytvoření vlády nemá, myslí si expert.

Celý rozhovor s Tomášem Koziakem si můžete přečíst zde.  

14:30
1.  10.  2023

Fico se chce po volebním vítězství své strany ucházet o funkci premiéra

Předseda vítězné strany v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku Robert Fico řekl, že se bude ucházet o funkci premiéra v nové vládě. Jednání o složení kabinetu chce ale zahájit až poté, co dostane od prezidentky pověření. Případné partnery pro vládní spolupráci neuvedl. V souvislosti se svým odmítavým postojem k vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi, trojnásobný ministerský předseda Fico řekl, že stanoviska jeho strany jsou neměnná a že Slovensko má jiné problémy než Ukrajinu.

13:00
1.  10.  2023

Čeští politici v reakci na výsledek voleb přejí Slovensku dobrou vládu

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do slovenské Národní rady. Podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je výsledek slovenských voleb varováním i poučením. „Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo,“ napsal ministr. Místopředseda ANO Karel Havlíček v diskusním pořadu stanice CNN Prima News řekl, že jde o vítězství pragmatismu nad ideologiemi. Nemyslí si, že by hrozil výrazný odklon Slovenska na východ, vyhrocenou rétoriku přisuzuje zejména předvolební kampani. Naopak ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl výroky z předvolební kampaně, které na možný odklon Slovenska od EU směrem k Rusku poukazovaly.

12:15
1.  10.  2023

Volby na Slovensku vyhrál po sečtení všech hlasů Směr-SD expremiéra Fica se ziskem 22,94 procenta

Všechny volební hlasy jsou již sečteny. Sobotní předčasné parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) trojnásobného premiéra Roberta Fica se ziskem 22,94 procenta hlasů. Druhé se 17,96 procenta skončilo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS). Za ním zůstala formace Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova spolustraníka Petera Pellegriniho, která obdržela 14,7 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 68,51 procenta, což je nejvíce od roku 2002. Vyplývá to z údajů statistického úřadu, oficiální výsledky by měla odpoledne vyhlásit státní volební komise. Křesla ve sněmovně si rozdělilo sedm formací. Pro vytvoření vlády s většinovou podporou v parlamentu se na spolupráci budou muset dohodnout nejméně tři strany.

11:45
1.  10.  2023

Orbán gratuloval Ficovi k vítězství, těší se na spolupráci s „vlastencem“

Slovenskému expremiérovi Robertu Ficovi, jehož strana Směr-Sociální demokracie (Směr-SD) zvítězila v sobotních parlamentních volbách, dnes mezi prvními zahraničními politiky poblahopřál maďarský premiér Viktor Orbán. „Vždy je dobré spolupracovat s vlastencem,“ napsal na platformě X.

11:08
1.  10.  2023

Slovenský expremiér Pellegrini zatím neřekl, ke které straně se po volbách přikloní

Předseda Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini, třetí nejsilnější strany po sobotních parlamentních volbách na Slovensku, v dnešní televizní diskusi stanice Markíza neřekl, zda se Hlas-SD přikloní k povolební spolupráci s vítěznou stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nebo s druhým v pořadí, liberálním hnutím Progresivní Slovensko (PS). Z výsledků hlasování vyplývá, že právě postoj Hlasu-SD bude pro povolební vyjednávání klíčový. Zástupce Směru-SD se debaty nezúčastnil.

10:50
1.  10.  2023

Klaus pogratuloval Ficovi k vítězství ve slovenských volbách

Někdejší český prezident Václav Klaus pogratuloval předsedovi strany Směr-SD Robertu Ficovi k vítězství ve slovenských volbách. Podle něj je to šance na návrat vlastní sebevědomé slovenské politice a impuls pro politiku sousedních států včetně ČR. Blahopřejný dopis zaslal ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Klaus i bývalý prezident Miloš Zeman již před volbami vyjádřili podporu slovenským sociálním demokratům.

10:14
1.  10.  2023

Čaputová: Vítěz slovenských voleb má největší odpovědnost za další vývoj

Vítěz sobotních předčasných parlamentních voleb na Slovensku, strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), má největší odpovědnost za příští vývoj, uvedla v neděli slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Svůj další postup hlava slovenského státu zatím neoznámila, dříve ale řekla, že vítěznou stranu pověří sestavením nové vlády.

10:10
1.  10.  2023

Zahraniční média upozorňují na možný příklon Slovenska k Rusku

Liberální zázrak se nekoná, píše dnes rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb, v nichž zvítězila Strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

Autor: jon, luk, lie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video