Na konci září 2024 se v ČR konají krajské volby. Ve třetině volebních obvodů se uskuteční také volby do Senátu. V jakém volebním okrsku můžete volit a kde zjistíte adresu své volební místnosti?
Volební místnosti, okrsky a obvody: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V souvislosti s volbami v ČR jsou často zmiňovány pojmy jako volební okrsek, volební obvod nebo volební místnost. Termín volební místnost je jednoznačný – označuje prostor, kde voliči odevzdávají své hlasy. Volební místnosti se zpravidla zřizují ve školách, úřadech a dalších veřejných budovách. Zbylé dva pojmy se ale občas zaměňují nebo používají v nesprávném kontextu.
Volební okrsek vs. volební obvod
Volební obvod je vymezené území, ve kterém se ve volbách přiděluje předem určený počet mandátů. V případě voleb do Senátu je stanoveno 81 volebních obvodů. Z každého obvodu vzejde jeden senátor. Každé dva roky se obměňuje jedna třetina Senátu. Stejně jako v roce 2022 tedy letos proběhnou volby v 27 senátních obvodech.
Volební obvody pro volby do Senátu 2024 | ||
2 Sokolov | 29 Litoměřice | 56 Břeclav |
5 Chomutov | 32 Teplice | 59 Brno-město |
8 Rokycany | 35 Jablonec nad Nisou | 62 Prostějov |
11 Domažlice | 38 Mladá Boleslav | 65 Šumperk |
14 České Budějovice | 41 Benešov | 68 Opava |
17 Praha 12 | 44 Chrudim | 71 Ostrava-město |
20 Praha 4 | 47 Náchod | 74 Karviná |
23 Praha 8 | 50 Svitavy | 77 Vsetín |
26 Praha 2 | 53 Třebíč | 80 Zlín |
U krajských voleb je volebním obvodem celé území kraje. V závislosti na počtu obyvatel se v obvodu rozděluje 45, 55, nebo 65 mandátů.
Počet obyvatel kraje | Počet členů krajského zastupitelstva |
Do 600 tisíc | 45 |
600 tisíc až 900 tisíc | 55 |
Nad 900 tisíc | 65 |
Pro praktickou realizaci voleb jsou klíčové volební okrsky. Jde o ohraničené oblasti, v nichž volí přibližně tisícovka voličů. Na každý volební okrsek připadá jedna volební místnost. Struktura volebních okrsků je v krajských volbách i volbách do Senátu stejná.
Vybraný hlasovací lístek odevzdáte ve volebním okrsku na území obce, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Mimo svůj volební okrsek smíte hlasovat jen v případě, že si zažádáte o voličský průkaz.
Kde volit? Jaká je adresa volební místnosti?
Za zveřejnění adresy volební místnosti je zodpovědný starosta obce. Činí tak způsobem v místě obvyklým (vývěska na obecním úřadu, webové stránky obce apod.) nejpozději 15 dnů před začátkem voleb. Pokud je v obci více volebních okrsků, starosta dále sdělí, která část obce a volební místnost náleží ke kterému okrsku. Kde volit zjistíte i na obálce s volebními lístky – na sadě, kterou obdržíte poštou, bývá adresa volební místnosti uvedená.
Termín a čas: Kdy budou krajské volby a volby do Senátu?
Termín voleb v roce 2024 vyhlásil prezident ČR Petr Pavel. Krajské volby i volby do Senátu proběhnou v tradičním modelu pátek–sobota. Do horní komory Parlamentu se volí dvoukolově (pokud některý z kandidátů ve volebním obvodu nezíská nadpoloviční většinu platných hlasů již v prvním kole). Jak vypadají přesné termíny voleb?
První kolo senátních voleb a krajské volby:
- pátek 20. září 2024, 14:00–22:00
- sobota 21. září 2024, 8:00–14:00
Druhé kolo senátních voleb:
- pátek 27. září 2024, 14:00–22:00
- sobota 28. září 2024, 8:00–14:00
Kdy budou volby? Projděte si volební kalendář do roku 2033.
Praha: Volí hlavní město zastupitele nebo senátory?
Volby do krajských zastupitelstev se uskuteční ve 13 krajích. V Praze se krajští zastupitelé nevolí. Funkce krajského zastupitelstva zde vykonává Zastupitelstvo hlavního města Prahy, které je volené v komunálních volbách. Někteří Pražané ale o zářijové volby nepřijdou – ve vybraných volebních obvodech probíhají volby do Senátu. Jedná se o obvody:
- č. 17 – Praha 12,
- č. 20 – Praha 4,
- č. 23 – Praha 8,
- č. 26 – Praha 2.
Jak volit: Kroužkování a křížkování
Voliči v ČR jsou zvyklí, že v některých volbách mohou hlasovací lístky upravovat a zvýhodnit své favority. V senátních volbách však k žádné úpravě volebních lístků nedochází. Každý kandidát má svůj vlastní hlasovací lístek. Samotný výběr lístku konkrétního kandidáta se považuje za vyjádření volby. Průběh hlasování je tedy stejný jako například u prezidentských voleb.
U krajských voleb již preferenční hlasy udělit můžete, a to prostřednictvím kroužkování. Na hlasovacím lístku najdete vždy kompletní kandidátku jedné politické strany, hnutí či koalice. Jména kandidátů jsou uvedena v pořadí, které určil daný subjekt. Na volebním lístku můžete zakroužkovat pořadové číslo až u 4 kandidátů, čímž jim udělíte přednostní hlas. Odevzdáním neupraveného lístku hlasujete pro kandidátku v navržené podobě. Hlas ve prospěch celého kandidujícího subjektu se přičte i v případě, že udělíte více než 4 preferenční hlasy. Křížkování se v těchto volbách nevyužívá, jde o metodu uplatňovanou v komunálních volbách.
Vybraný volební lístek (případně doplněný o preferenční hlasy) vložíte do úřední obálky a následně ji před zraky komise vhodíte do volební urny. Při volbě se vyvarujte nejčastějších chyb. Váš hlas bude označen jako neplatný, pokud:
- do úřední obálky vložíte více volebních lístků,
- je volební lístek přetržený,
- volební lístek není na předepsaném tiskopise,
- lístek nebyl vložen do úřední obálky.
Při souběhu voleb si dejte pozor také na barevné odlišení hlasovacích lístků. Ty pro senátní volby mají žlutou barvu a vkládáte je do žluté úřední obálky. Volební lístky a úřední obálka pro krajské volby jsou šedé. Vložení hlasovacího lístku do obálky jiné barvy opět vede k neplatnému hlasu.
Voličský průkaz
Pokud se během krajských či senátních voleb nedostanete do místa svého trvalého bydliště, můžete zažádat o voličský průkaz. V praxi si s ním ale příliš nepomůžete – v obou případech vám umožní volit jen v dalších volebních okrscích daného kraje, respektive senátního obvodu. Pouze voliči, kteří jsou zapsaní v zahraničí ve zvláštním seznamu voličů, mohou na voličský průkaz hlasovat v kterémkoliv ze senátních obvodů, kde probíhají volby. Hlasování v zahraničí není v těchto volbách možné.
Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště, případně zastupitelský úřad v zahraničí, pokud u něj jste zapsáni do zvláštního seznamu voličů (platí jen pro senátní volby). O voličský průkaz lze zažádat:
- osobně,
- podáním v listinné nebo elektronické podobě,
- přes Portál občana.
Listinná a elektronická žádost musí na příslušný úřad dorazit nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16:00 hod. U podání v listinné podobě se neobejdete bez úředně ověřeného podpisu, elektronická žádost musí být odeslána přes datovou schránku. Osobně voličský průkaz vyřídíte ještě 2 dny před začátkem voleb do 16:00 hod.
Úřady smí voličský průkaz vydat nejdříve 15 dnů před volbami. U voleb do zastupitelstev krajů není lhůta pro obecní úřady takto omezena. Každý volič obdrží pouze jeden voličský průkaz (pro každé kolo voleb). Opakované vydání pro stejné volby zákon neumožňuje, s průkazem proto zacházejte opatrně. Voličský průkaz si nezapomeňte vzít s sebou do volební místnosti – musíte ho odevzdat volební komisi, jinak nebudete připuštěni k hlasování.
Volební lístky: Kdy a jak je sehnat?
S volebními lístky si během krajských a senátních voleb nemusíte dělat žádné starosti. Obdržíte je do poštovní schránky v místě svého trvalého bydliště nejpozději 3 dny před začátkem voleb. Kdyby vám hlasovací lístky náhodou nepřišly nebo jste je ztratili, můžete požádat o náhradní sadu přímo ve volební místnosti. Volební komise vám ji vydá spolu s úřední obálkou po prokázání vaší totožnosti.
V případě konání druhého kola senátních voleb se již hlasovací lístky nerozesílají. Obdržíte je před hlasováním přímo ve volební místnosti.
Výsledky voleb a kdy budou oznámeny
Výsledky voleb do Senátu a krajských zastupitelstev jsou obvykle známé již několik hodin po uzavření volebních místností. V letošním roce bychom se je měli dozvědět v sobotu 21. září 2024 ve večerních hodinách. Vzhledem k jednoduššímu systému hlasování bývají dříve k dispozici výsledky voleb do Senátu.
Zatímco výsledky krajských voleb budou 21. září konečné, u Senátu půjde o výsledky prvního kola voleb. Ve většině obvodů se dozvíme jen jména dvou kandidátů postupujících do druhého kola. Zvolení v prvním kole senátních voleb je poměrně vzácné. V historii českého Senátu se dosud povedlo jen 16 kandidátům. V posledních volbách v roce 2022 získali mandát v prvním kole 3 kandidáti, ve zbylých 24 obvodech se muselo konat druhé kolo voleb. Jména všech nových senátorů zjistíme až v sobotu 28. září 2024 v pozdních odpoledních či večerních hodinách.
Krajské volby a volby do Senátu 2024
Krajské volby se naposledy konaly v roce 2020. Nejvíce zastupitelů v nich získalo hnutí ANO, které bude favoritem i v letošních volbách. Hlasování do krajských zastupitelstev je ale v mnoha ohledech specifické. Do volebních výsledků promlouvají různá regionální uskupení, která na celostátní úrovni nepůsobí. Jde mimo jiné o SLK (Starostové pro Liberecký kraj), Hradecký demokratický klub, koalici Lepší sever nebo hnutí Jihočeši. V jednotlivých krajích často dochází k formování odlišných koalic než v Parlamentu, například vládní koalice SPOLU kandiduje společně jen ve 4 krajích.
Výsledky voleb do krajských zastupitelstev se odhadují mnohem hůře než u parlamentních voleb. Voliči se rozhodují nejen na základě celostátních témat (energetická bezpečnost, válka na Ukrajině, ekonomika, inflace apod.), ale také podle hlavních témat v daných regionech. Klíčovou roli může hrát například místní infrastruktura, (ne)zaměstnanost, dostupnost zdravotní péče či škol.
Poslední senátní volby se uskutečnily v roce 2022. Tradičně po nich došlo k obměně jedné třetiny Senátu. Nejvíce nových senátorů získaly strany vládní koalice SPOLU. Zatímco krajské volby 2024 určují směřování regionální politiky, senátní volby ovlivňují rozložení sil v horní komoře Parlamentu. Voliči při nich zohledňují především celostátní otázky a také konkrétní osobnosti kandidátů.
Krajské a senátní volby 2024 v ČR
Česko čekají krajské volby a volby do Senátu. Projděte si následující volební speciály:
- Krajské volby v ČR: kompletní info
- Senátní volby v ČR: kompletní info
- Kandidáti do Senátu 2024
- Voličský průkaz
- Jak volit v krajských volbách
- Jak volit do Senátu
- Volební místnosti a kde volit v ČR
- Volební lístky: Úprava, ztráta, jak postupovat
- Kroužkování a preferenční hlasy
- Volební kalendář v ČR do roku 2033
- Volební komise: Odměna a jak se vybírají členové