Volební místnosti 2023: Kde volit | Okrsky a obvody | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Volební místnosti 2023: Kde volit prezidenta a kam jít vhodit hlasovací lístky

2. kolo prezidentských voleb 2023
2. kolo prezidentských voleb 2023
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Petr Pohůdka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezidentské volby 2023 jsou v plném proudu. V sobotu 28. ledna se dozvíme volební výsledky druhého kola a také informaci, kdo bude nový český prezident. Jakým způsobem volba probíhá a kde můžete odevzdat hlas svému favoritovi? Kde můžete volit, kam se vydat do volební místnosti a jaká je adresa vašeho volebního okrsku?

Volební místnosti, okrsky a obvody

Při prezidentských volbách tvoří celé území České republiky jeden volební obvod. Voliči hlasují ve volebních okrscích, které jsou vytvořeny za účelem praktické realizace voleb. Pro každý okrsek je vyhrazena jedna volební místnost. Volit zde obvykle může zhruba tisíc osob. Za stanovení volebních okrsků je v dané obci či městě zodpovědný starosta.

Hlas vybranému kandidátovi odevzdáte ve volebním okrsku na území obce, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Mimo svůj volební okrsek smíte hlasovat jen v případě, že si zažádáte o voličský průkaz. Občané žijící v zahraničí mohou volit na zastupitelském úřadu ČR, kde jsou vedeni ve zvláštním seznamu voličů.

Kde volit? Jaká je adresa volební místnosti?

Adresu volební místnosti zveřejní starosta obce způsobem v místě obvyklým (vývěska na obecním úřadu, webové stránky obce apod.) nejpozději 15 dnů před začátkem voleb. V zahraničí poskytují informace o místě a době konání voleb příslušné zastupitelské úřady.

Adresa volební místnosti bývá také vyznačena přímo i na obálkách s volebními lístky pro první kolo, které volič obdržel poštou. V druhém kole lístky obdržíte až ve volební místnosti. 

Prezidentské volby 2023: ONLINE novinky a zprávy >>>

Termín a čas: Kdy budou  prezidentské volby?

Termín prezidentských voleb 2023 stanovil předseda Senátu Miloš Vystrčil již na konci června. První kolo již proběhlo, druhé kolo voleb se koná v termínech:

 • V pátek 27. ledna 2023 od 14:00 do 22:00.
 • V sobotu 28. ledna 2023 od 8:00 do 14:00.

Po uzavření volebních místností následuje sčítání hlasů. Výsledky voleb a jejich vítěz by měl být vyhlášen v sobotu odpoledne.

Praha: Kam jít volit?

Důležitou roli v prezidentských volbách tradičně hraje Praha. Na území hlavního města se nachází celkem 1 124 volebních okrsků. Svůj hlas zde může odevzdat více než 900 tisíc voličů.

Praha je rozdělena do 57 samosprávných městských částí. V čele každé z nich stojí starosta. Právě starosta na území dané městské části v souladu se zákonem stanovuje volební okrsky a nejpozději 15 dnů před volbami zveřejňuje adresu volebních místností.

Činí tak způsobem v místě obvyklým, typicky prostřednictvím vývěsky na úřadu městské části nebo na webových stránkách. Je-li v městské části více okrsků, pak starosta zároveň uvede, která část obce a volební místnost k jednotlivým okrskům náleží.

Jak volit prezidenta v druhém kole?

Způsob hlasování je v prezidentských volbách velmi jednoduchý. Volební lístek totiž nijak neupravujete ani neoznačujete. Po příchodu do volební místnosti ověří volební komise na základě občanského průkazu či cestovního pasu vaši totožnost a státní občanství ČR. Poté vám vydá úřední obálku a sadu hlasovacích lístků.

S hlasovacími lístky a úřední obálkou se vydáte za plentu, kde provedete tajnou volbu. Do úřední obálky vložíte volební lístek vybraného kandidáta. Obálku následně vhodíte do volební schránky.

Při volbě se vyvarujte nejčastějších chyb. Váš hlas bude označen jako neplatný, pokud:

 • do úřední obálky vložíte více volebních lístků,
 • je volební lístek přetržený,
 • volební lístek není na předepsaném tiskopise,
 • lístek nebyl vložen do úřední obálky.

Voličský průkaz pro druhé kolo

Nehodí se vám hlasovat v místě trvalého bydliště? V prezidentských volbách můžete odevzdat hlas i v jiných volebních místnostech, potřebujete k tomu však voličský průkaz. S voličským průkazem jste oprávněni volit v jakémkoli volebním okrsku v ČR i ve zvláštních volebních okrscích v zahraničí.

O voličský průkaz požádáte u obecního úřadu v místě trvalého bydliště. Žádost lze provést osobně, písemně nebo elektronicky (prostřednictvím datové schránky či Portálu občana). Vzory žádostí jsou k dispozici na webových stránkách ministerstva vnitra. Příslušný úřad musí vaši žádost obdržet nejpozději do:

 • 20. ledna 2023 do 16:00 (písemná a elektronická žádost),
 • 25. ledna 2023 do 16:00 (osobní žádost na úřadu).

Voličský průkaz se vydává nejdříve 15 dnů před volbami. Ve volební místnosti musíte průkaz odevzdat komisi, a to i v případě, že nakonec hlasujete ve svém volebním okrsku.

Volební lístky pro 2. kolo volby

Volební lístky pro druhé kolo prezidentské volby se již nezasílají, dostanete je spolu s úřední obálkou od volební komise. Totéž platí pro voliče v zahraničí – zastupitelské úřady ČR hlasovací lístky nedistribuují.

Hlasovací lístky jsou pro oba kandidáty vytištěny samostatně. Při hlasování vložíte do úřední obálky pouze volební lístek preferovaného kandidáta. Lístek se při prezidentské volbě nijak neupravuje.

Volební lístky pro 1. kolo volby (proběhlo 13. a 14.1. 2023)

V druhém kole obdržíte ve volební místnosti pouze lístky pro kandidáty, kteří postoupili do druhého kola. To jsou Andrej Babiš a Petr Pavel. V prvním kole bojovali o přízeň voličů následující kandidáti:

Jméno kandidáta Povolání Volební číslo
Andrej Babiš poslanec a předseda hnutí ANO 7
Jaroslav Bašta poslanec SPD 2
Karel Diviš podnikatel v IT 8
Pavel Fischer senátor 1
Marek Hilšer senátor 9
Danuše Nerudová ekonomka 6
Petr Pavel generál ve výslužbě 4
Josef Středula (ODSTOUPIL) předseda ČMKOS 3
Tomáš Zima lékař 5

Prezidentské volby 2023

Prezidentem republiky se může stát občan ČR, který alespoň v druhý den voleb dosáhne věku 40 let. Zároveň dotyčný nesmí být omezen ve svéprávnosti k výkonu volebního práva. Do boje o Hrad se uchazeči mohou zapojit na základě podpory nejméně:

 • 20 poslanců,
 • 10 senátorů,
 • nebo 50 tisíc občanů oprávněných volit.

Funkční období prezidenta je pět let, přičemž nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. V lednu 2023 půjde o třetí přímou volbu prezidenta ČR. V letech 2013 a 2018 zvítězil Miloš Zeman. Výsledky prezidentských voleb 2023 budou pravděpodobně známy v sobotu 28. ledna odpoledne. Výsledky prvního kola voleb určily jako vítěze Petra Pavla, s ním do druhého kola postoupil Andrej Babiš. Vítězem voleb se stal Petr Pavel.

VIDEO: Průvodce prezidentskými volbami 2023

Video se připravuje ...
Průvodce prezidentskými volbami

Autor: Petr Pohůdka

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery