Kyberútok: aljašské město oprášilo psací stroje | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Aljašské město po kyberútoku oprášilo psací stroje

Aljašské město po kyberútoku oprášilo psací stroje
Psací stroj
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Vládní zaměstnanci města Matanuka-Susitna na Aljašce byli nuceni oprášit staré psací stroje poté, co jejich počítačový systém napadl vyděračský program typu ransomware. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Ransomware je počítačový program, který infikuje počítač či celé servery, zakóduje uložené údaje, a za jejich dekódování požaduje výkupné. Jak uvedla mluvčí města MatanuskaSusitna, program zablokoval e-mailový server, vnitřní systémy i servery s uloženými záložními verzemi pro případ nouze.

Město, kde žije více než 100 000 obyvatel, se snaží všechny systémy obnovit, aniž by muselo platit kybernetickým vyděračům a úředníci zatím vyřizují veškerou agendu s pomocí papíru a psacích strojů nebo pera.

Podle mluvčí bylo ransomwarem napadeno prakticky všech 500 počítačů, stejně jako 120 počítačových serverů. Postihl také telefonní systém města, a systémy otevírání dveří na karty.

FBI obvinila ruské agenty tajných služeb z hackerského útoku

Útok začal 24. července, ale město si myslí, že program mohl čekat na vhodnou příležitost už od května. Podle šéfa IT odboru města Erika Wyatta ransomware zakódoval i část záložních dat.

"Původně jsme byli přesvědčení, že jsme přišli o všechna naše data, ale část se nám podařilo zachránit s pomocí sdílených disků," řekl Wyatt. "Ovšem e-maily zachránit zřejmě nepůjdou."

K obnově některých systémů byla využita rok stará data; ta, která jsou nyní zakódována, byla archivována s nadějí, že FBI bude schopná získat dekódovací klíče, dodal Wyatt.

Bezpečnostní složky varovaly britské úřady, aby nepoužívaly antivirus od ruské firmy Kaspersky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!