Američané masově vyrazili k prezidentským volbám, před urnami se čekají i hodinové fronty | E15.cz

Američané masově vyrazili k prezidentským volbám, před urnami se čekají i hodinové fronty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dlouhé fronty dnes na mnoha místech dokumentují velký zájem voličů o hlasování po jedné z nejvyhrocenějších kampaní americké historie prezidentských voleb. Podle televize CNN zvláště ve státech, kde síly demokratů a republikánů jsou vyrovnané, voliči ochotně čekají před volebními místnostmi dlouhé desítky minut.

Jedním z klíčových států je Florida, kterou republikán Donald Trump musí získat, aby měl šanci volby celkově vyhrát. Podle amerických televizí může účast v tomto státě překonat historický rekord. Již do pondělka tam možnosti hlasovat před řádným termínem využilo téměř 6,5 milionu voličů, což bylo nejvíce ze všech amerických států, a dnes je zájem rovněž velký. Podle listu Miami Herald se dá čekat, že celková účast na Floridě výrazně překoná 60 procent z 13 milionů oprávněných voličů. Úspěch Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové by mohla podpořit průběžně velmi vysoká účast hispánců. Záležet však bude i na tom, kolik přijde k volbám kubánských imigrantů, kteří tradičně stojí za republikány.

V Pensylvánii, kde v posledních dnech pořádali mítinky Trump i Clintonová, se podle CNN čeká ve frontách až hodinu. Tradičně demokratický stát byl před volbami podle průzkumů pouze mírně nakloněn ve prospěch Clintonové. Podobně velký zájem hlásí média z Michiganu, kam se stejně jako do Penyslvánie vydal před volbami Trump ve snaze získat nespokojené voliče z řad nezaměstnaných pracovníků zaniklých průmyslových podniků.

 

Vůbec první ženě kandidující na prezidentský úřad dávají dnes najevo podporu tisíce voliček - jako symbol svých sympatií k Hillary Clintonové si oblékly kalhotový kostým, který demokratka s oblibou nosí. Některé její stoupenkyně zase k urnám dorazily v bílém, což je barva, kterou pro své svršky před téměř sto lety na svých shromážděních zvolily bojovnice za politická práva žen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.