Američané masově vyrazili k prezidentským volbám, před urnami se čekají i hodinové fronty

Hillary Clintonová a Donald Trump

Hillary Clintonová a Donald Trump Zdroj: reuters

Americké prezidentské volby 2016
Americké prezidentské volby 2016
Americké prezidentské volby 2016
Americké prezidentské volby 2016
Americké prezidentské volby 2016
61
Fotogalerie

Dlouhé fronty dnes na mnoha místech dokumentují velký zájem voličů o hlasování po jedné z nejvyhrocenějších kampaní americké historie prezidentských voleb. Podle televize CNN zvláště ve státech, kde síly demokratů a republikánů jsou vyrovnané, voliči ochotně čekají před volebními místnostmi dlouhé desítky minut.

Jedním z klíčových států je Florida, kterou republikán Donald Trump musí získat, aby měl šanci volby celkově vyhrát. Podle amerických televizí může účast v tomto státě překonat historický rekord. Již do pondělka tam možnosti hlasovat před řádným termínem využilo téměř 6,5 milionu voličů, což bylo nejvíce ze všech amerických států, a dnes je zájem rovněž velký. Podle listu Miami Herald se dá čekat, že celková účast na Floridě výrazně překoná 60 procent z 13 milionů oprávněných voličů. Úspěch Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové by mohla podpořit průběžně velmi vysoká účast hispánců. Záležet však bude i na tom, kolik přijde k volbám kubánských imigrantů, kteří tradičně stojí za republikány.

V Pensylvánii, kde v posledních dnech pořádali mítinky Trump i Clintonová, se podle CNN čeká ve frontách až hodinu. Tradičně demokratický stát byl před volbami podle průzkumů pouze mírně nakloněn ve prospěch Clintonové. Podobně velký zájem hlásí média z Michiganu, kam se stejně jako do Penyslvánie vydal před volbami Trump ve snaze získat nespokojené voliče z řad nezaměstnaných pracovníků zaniklých průmyslových podniků.

 

Vůbec první ženě kandidující na prezidentský úřad dávají dnes najevo podporu tisíce voliček - jako symbol svých sympatií k Hillary Clintonové si oblékly kalhotový kostým, který demokratka s oblibou nosí. Některé její stoupenkyně zase k urnám dorazily v bílém, což je barva, kterou pro své svršky před téměř sto lety na svých shromážděních zvolily bojovnice za politická práva žen.