Británie EU neopustí, referendum bylo varování, míní rakouský ministr | E15.cz

Británie EU neopustí, referendum bylo varování, míní rakouský ministr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britové se v červnovém referendu vyslovili pro odchod z EU, zatím ale není jasné, kdy Londýn s výstupovými rozhovory začne. Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling si dokonce myslí, že Spojené království v budoucnu Evropskou unii neopustí a i za pět let bude mít tento evropský blok nadále 28 členů.

„Británie v budoucnu zůstane členem EU,“ řekl Schelling. Dodal, že Brusel by měl v reakci na referendum přistoupit k reformám unie a zaměřit se na klíčové body, jako jsou například jednotný trh, klimatické změny či bezpečnost, ostatní témata by pak EU ponechala členským státům.

Referendum bylo podle Schellinga pro Británii varováním, aby unii nakonec neopouštěla. Rakouský ministr připomněl, že řada bank a firem již naznačila, že své centrály kvůli zachování přístupu na jednotný trh přesunou do kontinentální Evropy.

Jednu z možností, aby Londýn zůstal v EU, vidí rakouský ministr v tom, že Británie o zahájení výstupových rozhovorů nakonec vůbec nepožádá.

Všichni uchazeči o úřad britského premiéra již ale prohlásili, že výsledek referenda je nezvratný a že Británie unii opustí. Největším favoritem o křeslo ministerského předsedy je ministryně vnitra Theresa Mayová, která byla proti odchodu.

Jejími protikandidáty jsou pak ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z unie Boris Johnson.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video