Británie uspořádá referendum o vystoupení z EU, potvrdil Cameron | E15.cz

Británie uspořádá referendum o vystoupení z EU, potvrdil Cameron

David Cameron se vrací do Downing Street 10
David Cameron se vrací do Downing Street 10
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský premiér David Cameron, jehož konzervativci vyhráli ve čtvrtek parlamentní volby, po audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Potvrdil také, že splní svůj předvolební slib a vypíše referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Poté, co ve volbách uspěla i Skotská národní strana (SNP) a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, Cameron zdůraznil, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko. Konzervativci získali poměrně překvapivě ve čtvrtečních volbách do Dolní sněmovny většinu.

Staronový premiér potvrdil, že uspořádá v roce 2017 referendum o členství země v EU na základě výsledků jednání s Bruselem o přenesení některých pravomocí zpět do Británie.

Evropská komise i velké členské státy se k takové možnosti ale dosud stavěly skepticky, zejména k omezení volného pohybu osob. Nespokojenost s rostoucí imigrací je přitom hlavní, ne-li jedinou, příčinou vzestupu protievropských nálad mezi konzervativci i posílení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta sice ve čtvrtek získala kvůli jednokolovému většinovému systému jen jednoho poslance, ale dostala třetí největší počet hlasů - skoro čtyři miliony.

Cameron ocenil i své politické soupeře - šéfa opozičních labouristů Eda Milibanda a předáka koaličních liberálních demokratů Nicka Clegga. Oba kvůli propadu svých stran dnes odstoupili. Rezignoval i šéf UKIP Nigel Farage, který nebyl do parlamentu zvolen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video