Britové pomáhali nacistům prodávat ukradené československé zlato | E15.cz

Britové pomáhali nacistům prodávat ukradené československé zlato

Britové pomáhali nacistům prodávat ukradené československé zlato
Ruch na ulici u Bank of England
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Safa Abdul Rasul - Wikimedia Commons

ČTK

Britská centrální banka Bank of England sehrála mnohem aktivnější roli v jednom z nejtemnějších období historie bankovnictví, než se dosud myslelo. Umožnila totiž prodej zlata, které uloupili nacisté po invazi Československa v roce 1939. Vyplývá to alespoň z dosud nepublikovaných dokumentů, které přibližují činnost banky během druhé světové války.

Jak napsal list The Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé. Cenný kov měl tehdy hodnotu 5,6 milionu liber, což v dnešních cenách představuje necelých 22 miliard korun.

Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato přesunuto z účtu Národní banky československé u basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.

Dlouho po válce se následně řešilo jen skandální chování právě BIS a role britské centrální banky se nijak významně nezmiňovala. Jenže Bank of England prý tehdy hrála jednu z hlavních rolí - Bance pro mezinárodní vypořádání totiž zrovna předsedala. A většina zlata, které spravovala BIS, byla uschována v podzemních sejfech v londýnském sídle Bank of England.

Britská média psala o nacistickém zlatě uloženém v centrální bance už v květnu 1939. Banka následně zlato kvůli tlaku BIS jménem nacistů prodala, a to bez toho, že by počkala na souhlas britské vlády.

„Došlo k další transakci zlata 1. června (1939), kdy bylo prodáno zlato v hodnotě 440 tisíc liber a do New Yorku bylo lodí posláno zlato za 420 tisíc liber z účtu číslo 19 BIS. Šlo o zlato, které do Londýna přepravila Německá říšská banka,“ píše se ve zveřejněném dokumentu.

Nacisté v roce 1939 uloupili v Československu velké množství zlata. Peníze z jeho prodeje používali k financování válečných operací.

Válečná historie Bank of England (úryvek) by E15online

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!