Cameron nabízí Skotům méně pravomocí, než očekávají | E15.cz

Cameron nabízí Skotům méně pravomocí, než očekávají

Britský premiér David Cameron
Britský premiér David Cameron
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský premiér David Cameron dnes při návštěvě Skotska slíbil brzy převést více pravomocí z Londýna do Edinburghu. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, jejíž separatistická Skotská národní strana (SNP) v nedávných volbách získala v Británii bezprecedentní vliv, ale podle médií považuje Cameronův návrh za nedostatečný.

Cameron při setkání se Sturgeonovou především odmítl její žádost, aby Skotsko bylo zcela samostatné ve vybírání daní a jejich vynakládání. Premiér chce nově umožnit skotské vládě rozhodovat například o některých sociálních dávkách, avšak pokud jde o daně, tam chce dát Skotsku pravomocí méně.

Sturgeonová ale podle agentury Reuters trvá na tom, že Skotové mají mít větší kontrolu nad svou ekonomikou, včetně práva rozhodovat o minimální mzdě, zákoníku práce či podnikových daních.

Skotsko má vlastní parlament a vládu, které již rozhodují hlavně o zdravotnictví, spravedlnosti a školství. Podléhají Londýnu ale v důležitých otázkách, jakými jsou například obranná, přistěhovalecká nebo daňová politika.

Historický úspěch skotské strany

Strana skotské první ministryně dosáhla minulý týden v parlamentních volbách v Británii historického úspěchu, když získala 56 z 59 křesel, které má Skotsko v Dolní sněmovně. To oživilo požadavky Skotů o větší autonomii, případně o odtržení od Británie.

“(Cameron) může dělat, jako by se nic nestalo a nic nezměnilo. Lidé z toho ale vyvodí své vlastní závěry. Budou si myslet, že (britský parlament) Westminster není s to naslouchat či zareagovat,“ řekla po jednání s premiérem Sturgeonová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video