Černý pátek: po útoku Islámského státu zemřely v Kuvajtu desítky lidí | E15.cz

Černý pátek: po útoku Islámského státu zemřely v Kuvajtu desítky lidí

Kuvajtská mešita
Kuvajtská mešita
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu dnes přišlo o život 27 lidí a nejméně 227 dalších utrpělo zranění. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na prohlášení kuvajtského ministerstva zdravotnictví. Podle guvernéra města Sábita Muhanny šlo o sebevražedný útok. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města a patří mezi jednu z nejstarších v Kuvajtu. K atentátu došlo v době poledních modliteb, většina obětí jsou muži či chlapci. Jejich zoufalí příbuzní se ihned shromáždili u vchodu do mešity a dožadovali se informací o svých blízkých. Policisté se snažili uklidnit zejména matky, které hledaly své syny.

Kuvajtský premiér šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah v reakci na útok uvedl, že šlo o pokus ohrozit „národní jednotu“ země. „To pro ně bude ale příliš obtížné, my jsme mnohem silnější,“ dodal premiér poté, co navštívil zraněné v místní nemocnici.

„Z těla sebevražedného atentátníka se dá usuzovat, že byl mladý, vypadal, že mu je okolo 20 let,“ řekl agentuře Reuters jeden ze svědků, který prý muže viděl, když vešel do modlitební místnosti. „Exploze byla opravdu silná, strop a stěna jsou zničené,“ dodal s tím, že v mešitě se v tu chvíli nacházelo asi dva tisíce lidí.

Čtěte o dalších atentátech:

V Kuvajtu jsou útoky na muslimy vzácné. Většina kuvajtských muslimů vyznává sunnitský islám, pouze 27 procent věřících jsou šíité. Páteční polední modlitby jsou v muslimském světě vždy hojně navštěvované, ale v této době ještě víc než obvykle, protože je právě postní měsíc ramadán.

K útoku se přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž. Jde údajně o saúdskoarabskou odnož IS. Ve svém dnešním prohlášení atentátníka označila jako abú Sulajmána Muvahida a útok zdůvodnila tím, že mešita „šíří šíitské učení mezi sunnitskou populací“.

Jak připomněla agentura AP, útok v Kuvajtu se podobá akcím spáchaným v minulých týdnech v Saúdské Arábii. Dva týdny po sobě tam v pátek lidé hlásící se k radikální skupině Islámský stát zaútočili na šíity v mešitách a zabili přes 20 lidí. Království kvůli tomu zpřísnilo bezpečnostní opatření u mešit po celý ramadán.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video