Do Německa chce stále víc Turků. Počet žádostí o azyl vzrostl o polovinu | E15.cz

Do Německa chce stále víc Turků. Počet žádostí o azyl vzrostl o polovinu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Počet žádostí o azyl, které letos podali v Německu občané Turecka, vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o více než polovinu.

S odvoláním na data německých úřadů o tom informovala agentura Reuters. Turci začali o ochranu v Německu žádat ve zvýšené míře poté, co Ankara zahájila čistky po loňském zmařeném puči.

Zatímco od ledna do srpna loňského roku v Německu o azyl požádalo 2836 Turků, letos už jich bylo 4408, tedy o 55 procent více, uvedl Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF).

"Zaznamenali jsme nárůst počtu žádostí od žadatelů z Turecka. Nemůžu nicméně sdělit nic k důvodům těchto žádostí, protože nevedeme statistiky o tom, proč lidé prchají," uvedla mluvčí německého ministerstva vnitra.

Podle agentury Reuters ale zvýšený počet žádostí zřejmě souvisí se situací v Turecku po loňském červencovém pokusu o státní převrat. Ankara totiž začala pronásledovat příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který je podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana strůjcem puče. Gülen, který dlouhodobě žije v USA, toto obvinění odmítá.

Turecké úřady v souvislosti s pokusem o puč z 15. července 2016 zadržely už asi 50 000 lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150 000. Zhruba 145 000 státních zaměstnanců, pracovníků bezpečnostních složek a vysokoškolských pedagogů přišlo o práci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video