Česko uprchlíky nezajímá. Počet žadatelů o azyl klesl o polovinu

Azylové středisko má kapacitu až pro 250 osob.

Azylové středisko má kapacitu až pro 250 osob. Zdroj: pn

Azylový tábor v Kostelci nad Orlicí
Azylový tábor v Kostelci nad Orlicí
Azylový tábor v Kostelci nad Orlicí
Azylový tábor v Kostelci nad Orlicí
Azylový tábor v Kostelci nad Orlicí
15
Fotogalerie

Za šest měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 713 cizinců, což bylo meziročně o 52 méně. Vyplývá to z aktuální zprávy, kterou zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nejčastěji letos azyl chtěli získat občané Ukrajiny, jejichž žádosti tvořily více než třetinu z celkového počtu.

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl v Česku. Letos podali 254 žádostí, což bylo meziročně o osm více. Druhý nejvyšší počet žádostí, a to šestapadesát, podali občané Ázerbájdžánu. O čtyři žádosti méně podali občané Gruzie.

Na dalších místech skončily žádosti občanů Arménie, Sýrie, Vietnamu, Kuby a Ruska, kteří podali od 24 do 48 žádostí. Proti loňsku výrazně ubylo žádostí o azyl od občanů Iráku. Letos české úřady přijaly sedmnáct žádostí, loni jich bylo 131. Loňský vzestup lze přičíst projektu na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku, který vláda zrušila poté, co část běženců odešla do Německa a část zpět do rodné země.

Od letošního ledna do konce června podle statistik ministerstva azyl získalo 23 lidí, dalších 67 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. V 615 případech české úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 827 žádostí čekalo na vyřízení.

Loni požádalo o azyl v Česku 1475 cizinců, což bylo o padesát meziročně méně. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíc žádostí.