Dobrá zpráva pro tuzemskou ekonomiku. Průmyslové zakázky v Německu po čtyřech měsících obnovily růst | E15.cz

Dobrá zpráva pro tuzemskou ekonomiku. Průmyslové zakázky v Německu po čtyřech měsících obnovily růst

Dobrá zpráva pro tuzemskou ekonomiku. Průmyslové zakázky v Německu po čtyřech měsících obnovily růst
Export Německo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
sou

Objem průmyslových zakázek v Německu se v květnu po čtyři měsíce trvajícím poklesu o 2,6 procenta zvýšil. Na růstu, který překonal očekávání, má zásluhu oživení poptávky v Německu i v eurozóně, vyplynulo z údajů, které zveřejnil německý statistický úřad. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali růst zakázek proti dubnu pouze o 1,1 procenta.

Úřad upravil směrem nahoru na minus 1,6 procenta dubnový pokles, dříve udával propad o 2,5 procenta. "Oživení je pořád tady, ale už je za zenitem," řekl agentuře Reuters ekonom Alexander Krüger ze společnosti Bankhaus Lampe. Poukázal přitom na vnější rizika typu ochranářských tendencí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Domácí průmyslové objednávky v pátém měsíci roku stouply o 4,3 procenta, ty zahraniční o 1,6 procenta. Zakázky z eurozóny se zvýšily o 6,7 procenta, ze zbylého zahraničí v porovnání s dubnem o 1,3 procenta klesly.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes upravil svůj odhad letošního růstu největší evropské ekonomiky na 2,2 procenta, zatímco v dubnu předpovídal 2,5 procenta. Německu podle něj hrozí krátkodobá rizika v podobě sílících ochranářských opatření a možný takzvaný tvrdý brexit, tedy nekompromisní odluka Británie od unijních struktur.

Česká republika do Německa vyváží zhruba třetinu svého celého exportu.

Český průmysl začal opět růst. Dařilo se i stavebnictví a zahraničnímu obchodu
Analýza: Nová průmyslová revoluce brzy vezme práci až polovině horníků. Dopadne i na Česko

Autor: ČTK, sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!