Český průmysl začal opět růst. Dařilo se i stavebnictví a zahraničnímu obchodu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Ilustrační foto
Ilustrační foto
3
Fotogalerie

Český statistický úřad zveřejnil výsledky dat o stavu průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Průmyslová výroba po mírné březnové stagnaci opět začala růst. Meziročně o 5,5 procenta. Stouplo i tempo stavebnictví o 7,7 procenta. A přebytek zahraničního obchodu vzrostl o 3,8 miliardy korun. 

V březnu průmyslová výroba po desetiměsíčním růstu meziročně klesla bez očištění o sezonní vlivy podle dnešních revidovaných výsledků o 1,5 procenta. V dubnu se neočištěné výsledky průmyslu vrátily k růstu. Podle ČSÚ k tomu pomohla hlavně meziroční posílení výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 11,4 procenta, výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 13,6 procenta a výroby elektrických zařízení o 14,7 procenta.

Průmyslová výroba rostla v dubnu letos zatím nejrychlejším tempem, trh přesto očekával výsledek ještě podstatně příznivější. Po očištění o meziročně rozdílný počet pracovních dnů totiž produkce poklesla, k čemuž došlo naposledy v červenci 2016. Detailnější pohled na strukturu produkce ovšem ukazuje, že realita byla do značné míry zkreslena přechodnými vlivy, a tudíž trend solidního růstu produkce by mohl nadále přetrvávat, uvedl ekonom UniCredit bank Patrik Rožumberský. 

Pokles naopak statistici zaznamenali u výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 18 procent či u výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení o 8,2 procenta. Mírně se snížila i produkce pryžových a plastových výrobků, a to o 0,8 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v dubnu meziročně vzrostly o 4,6 procenta. Stoupla hodnota nových zakázek, ve vybraných odvětvích se oproti loňsku zvýšila o 0,6 procenta. Hodnota zakázek ze zahraničí sice klesla o 0,4 procenta, ale hodnota tuzemských stoupla o 2,9 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky meziročně vzrostl o 2,1 procenta a průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců stoupla o 9,2 procenta na 34.437 korun.

"Průmyslová produkce byla v dubnu ovlivněna zejména vyšším počtem pracovních dní. Pokud od tohoto vlivu abstrahujeme, pak v meziročním srovnání mírně klesla," zhodnotil výsledky ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Jan Ernest. "Tento stav byl ovlivněn zejména odstávkami významných výrobních zařízení, a to v rafinérském zpracování ropy a v energetice," doplnil.

Přebytek zahraničního obchodu Česka v dubnu meziročně stoupl o 3,8 miliardy na 15,8 miliardy korun. Bilanci kladně ovlivnil obchod s ropou, auty, elektrickými zařízeními a stroji. Naopak negativní vliv na ni měl výsledek obchodování s koksem, rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi.

Vývoz a dovoz v meziročním srovnání vzrostly. Vývoz o 5,8 procenta na 291,6 miliardy korun a dovoz o 4,6 procenta na 275,8 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu vykázala první meziroční růst od začátku roku, řekl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Ke zlepšení přispěl zčásti úspěch českých firem uplatnit se v zahraniční konkurenci, částečně vyšší počet pracovních dní. Navzdory pozitivnímu dubnovému výsledku se však nic nemění na skutečnosti, že přehřívající se česká ekonomika naráží na své limity. Nedostatek pracovních sil a rostoucí mzdy představují pro růst obchodní bilance významnou překážku, dodal.

U obchodu s ropou a zemním plynem, který se pozitivně podepsal na dubnové bilanci zahraničního obchodu, se snížil deficit o tři miliardy korun. Současně se podle statistiků zvýšilo o 2,4 miliardy korun kladné saldo obchodu s motorovými vozidly, o 1,3 miliardy obchodu s elektrickými zařízeními a o miliardu vyšší kladné saldo vykázalo i obchodování se stroji a zařízeními.

"Poprvé od začátku roku se do kladných hodnot dostal obchod s motorovými vozidly. To společně se snížením deficitu obchodu s ropou a zemním plynem vedlo k meziročnímu zlepšení celkové bilance zahraničního obchodu," uvedl k tomu ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.

Vedle toho se však v dubnu prohloubila záporná bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 1,6 miliardy Kč a s chemickými látkami o miliardu korun.

Zahraniční obchod Česka se státy Evropské unie skončil přebytkem 57,1 miliardy korun, meziročně tak byl o 4,2 miliardy vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 0,6 miliardy na 39,9 miliardy korun.

Dobré časy zažívají stavebníci. Jejich produkce v dubnu zrychlila meziroční růst na 7,7 procenta. V březnu vzrostla po revizi o 0,4 procenta. Produkce se zvýšila v pozemním stavitelství, a to o 10,8 procenta, naopak v inženýrském o 1,2 procenta klesla.

"Stavařům se letos daří, stavební produkce vzrostla i v dubnu především díky pozemnímu stavitelství, které roste už 21. měsíc za sebou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla, pokles jsme zaznamenali u bytové výstavby," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Letošní duben měl ve srovnání s loňským o dva pracovní dny více, po očištění o kalendářní vlivy tak stavebnictví meziročně vzrostlo o 4,8 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů bylo vyšší o 1,5 procenta.

Stavební úřady vydaly v dubnu 7010 stavebních povolení, což je meziročně o 5,3 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 29,3 miliardy korun a ve srovnání s loňským dubnem vzrostla o pětinu.

Počet zahájených bytů meziročně klesl o 5,3 procenta na 2490 bytů. Nižší byl v dubnu i počet dokončených bytů, a to o 1,9 procenta, dostavělo se jich 2166. "Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 46 procent, v bytových domech došlo k poklesu o 71 procent," uvedli statistici.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v dubnu meziročně snížil o 1,1 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému dubnu meziročně vzrostla o 2,9 procenta na 36 612 korun.