CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada | E15.cz

Dohoda CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stanovisko valonského premiéra Paula Magnetteho, který není spokojen s výsledky jednaní se zástupci Evropské komise a Kanady je důvodem, proč je dohoda CETA podle kanadské ministryně obchodu Chrystia Freelandové skončila krachem

Jednání mezi Kanadou, Evropskou unií a belgickým regionem Valonsko o dohodě o volném obchodu (CETA) mezi Evropskou unií a Kanadou skončila krachem. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF to dnes oznámila kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová.

Důvodem je stanovisko valonského premiéra Paula Magnetteho, který kritizuje arbitráže. "Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Naopak zvlášť v oblasti arbitráží zůstávají problémy," uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru. Na rozhodnutí valonské vlády přitom závisí osud dohody o volném obchodu EU s Kanadou. Bez jejího souhlasu ji totiž nemůže schválit ani federální belgická vláda.

Naopak Rumunsko, které spolu s Bulharskem podmiňovalo podpis dohody závazkem, že Kanada pro jejich občany zruší víza ještě v roce 2017, oznámilo, že se podařilo dosáhnout v této záležitosti shody.

Podle rumunského prezidenta Klause Iohannise se Bukurešť s Ottawou dohodla na rušení vízové povinnosti v následujícím roce postupně od 1. května do 1. prosince.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video