CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Dohoda CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada

Stanovisko valonského premiéra Paula Magnetteho, který není spokojen s výsledky jednaní se zástupci Evropské komise a Kanady je důvodem, proč je dohoda CETA podle kanadské ministryně obchodu Chrystia Freelandové skončila krachem

Jednání mezi Kanadou, Evropskou unií a belgickým regionem Valonsko o dohodě o volném obchodu (CETA) mezi Evropskou unií a Kanadou skončila krachem. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF to dnes oznámila kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová.

Důvodem je stanovisko valonského premiéra Paula Magnetteho, který kritizuje arbitráže. "Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Naopak zvlášť v oblasti arbitráží zůstávají problémy," uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru. Na rozhodnutí valonské vlády přitom závisí osud dohody o volném obchodu EU s Kanadou. Bez jejího souhlasu ji totiž nemůže schválit ani federální belgická vláda.

Česko půjde proti Francii a Německu, chce TTIP

Naopak Rumunsko, které spolu s Bulharskem podmiňovalo podpis dohody závazkem, že Kanada pro jejich občany zruší víza ještě v roce 2017, oznámilo, že se podařilo dosáhnout v této záležitosti shody.

Podle rumunského prezidenta Klause Iohannise se Bukurešť s Ottawou dohodla na rušení vízové povinnosti v následujícím roce postupně od 1. května do 1. prosince.

EU se na poslední chvíli snaží zachránit smlouvu CETA s Kanadou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!