Ekonomika USA překvapila, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,5 procenta | E15.cz

Ekonomika USA překvapila, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,5 procenta

Ekonomika USA překvapila, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,5 procenta
New York (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Libor Budínský

pav

Americká ekonomika byla ve druhém čtvrtletí nečekaně silná. Růst HDP dosáhl hodnoty 2,5 procenta. Předběžný odhad ministerstva obchodu z minulého měsíce přitom hovořil o růstu 1,7 procenta. Analytici Bloombergu a Reuters předpokládali růst o 2,2 procenta.

K rychlejšímu růstu HDP ve druhém kvartále přispěla spotřeba domácností, vývoz a soukromé investice. Tempo růstu vývozu se za sledované období zvýšilo na 8,6 procenta, což je nejvyšší hodnota od posledního čtvrtletí roku 2010. Dovoz pak posílil o 7 procent.

Americké hospodářství se podle ekonomů uzdravuje a dokáže kompenzovat pokles výdajů federální vlády díky zotavování trhu práce a realit, které vede k růstu nákupního apetitu domácností.

Počet lidí bez práce klesl pod tři miliony

Z trhu práce přicházejí zprávy o klesajícím počtu nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti. Těch bylo v minulém týdnu 331 tisíc proti 337 tis. v týdnu předchozím. Celkový počet registrovaných žádostí o dávky v USA klesl pod 3 miliony na 2,989 milionu.

Dnešní údaje jsou dalším argumentem pro omezování opatření, jimiž americká centrální banka (Fed) podporuje hospodářský růst. Řada ekonomů předpokládá, že ve druhém pololetí bude růst nadále zrychlovat, protože poleví negativní dopady vládních úsporných opatření.

Fed nyní podporuje americkou ekonomiku nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu korun) měsíčně. Šéf Fedu Ben Bernanke ale v červnu řekl, že pokud se bude ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos nákupy dluhopisů omezovat.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!