Erdogan ohlásil rozšíření bojových operací v Sýrii, Turecko prý nemá jinou možnost | E15.cz

Erdogan ohlásil rozšíření bojových operací v Sýrii, Turecko prý nemá jinou možnost

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ohlásil rozšíření bojových operací turecké armády v severní Sýrii. Jeho plánem je mimo jiné obsazení měst jako jsou Manbidž, které dobyli a pak opustili kurdští povstalci, či dokonce bašta extremistické organizace Islámský stát (IS) Rakka.

Erdogan podle agentury AP řekl, že Turecko "nemá jinou možnost" než vstoupit do pohraničního města Al-Báb, a to navzdory kritice ze strany mezinárodního společenství. Podle tureckého prezidenta je potřeba připravit prostor pro jeho vyčištění od terorismu. "Totéž platí i pro Manbidž," dodal.

Erdogan také slíbil, že Turecko udělá "vše, co je nezbytné" proti s IS v Rakce, pokud koalice vedená USA bude připravena společně konat.

Turecko v popřevratových čistkách zkonfiskovalo 255 firem, majitele viní z vazeb na Gülena

Před třemi dny Erdogan řekl, že Turecko bude postupovat v severní Sýrii dále na jih, dokud nevyčistí oblast od teroristů. Tato zóna může prý dosáhnout až 5000 kilometrů čtverečních.

Turecko zahájilo ofenzivu na severu Sýrie u tureckých hranic před měsícem, oficiálně s cílem vytlačit ze syrského pohraničí příslušníky IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké příhraničí a v zemi provádějí teroristické útoky. Posléze Ankara přiznala, že cílem je rovněž zabránit Kurdům v kontrole syrského území při turecké hranici.

Na vytvoření takzvané bezpečné zóny podél syrsko-tureckých hranic naléhá Turecko dlouhodobě. USA a Rusko se ale k tomuto návrhu stavějí rezervovaně, neboť by to vyžadovalo značné pozemní i letecké nasazení.

V Turecku dál pokračují čistky, kvůli puči přišlo o práci přes 12 tisíc policistů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!