Turecko v popřevratových čistkách zkonfiskovalo 255 firem, majitele viní z vazeb na Gülena | E15.cz

Turecko v popřevratových čistkách zkonfiskovalo 255 firem, majitele viní z vazeb na Gülena

ČTK

Turecký režim v rámci čistek po červencovém pokusu o státní převrat zkonfiskoval již na 255 firem, jejichž vedení obviňuje z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Informuje o tom server tureckého deníku Hürriyet. Řada šéfů soukromých podniků skončila ve vazbě.

"Dosud bylo zabaveno asi 255 firem," uvedl v turecké televizi BloombergHT Şakir Ercan Gül, předseda fondu TMSF, který zkonfiskované podniky nyní spravuje. Ve správě fondu budou podle Güla podniky do té doby, než se uzavře vyšetřování jejich případné spojitosti s hnutím duchovního Gülena. Toho turecká vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat z poloviny července.

Chod zabavených firem by podle Güla neměl být narušen. "Některé z těchto podniků budou pokračovat v činnosti, jiné budou převedeny na třetí strany, aniž by se dostaly do likvidace. Takže jejich klienti se nemusejí obávat, že by přišli o obchodní kontrakty s těmito podniky," dodal Gül.

Po dokončení inventarizace budou vyhlášeny tendry na tyto společnosti. "Některé firmy mají přímé napojení na Gülenovo hnutí, tak ty snad prodáme nejdříve," uvedl šéf správcovského fondu.

Gülenovy příznivce, i jen domnělé, turecký režim pronásleduje dlouhodobě, neboť je viní ze spiknutí proti vládě. Po červencovém pokusu o převrat vláda tažení proti nim ještě zintenzivnila. Ze zaměstnání od července propustila na 100 tisíc lidí, včetně policistů, soudců i více než 20 tisíc učitelů. Přes 30 tisíc lidí skončilo ve vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.