V Turecku dál pokračují čistky, kvůli puči přišlo o práci přes 12 tisíc policistů

Turecko, den po nezdařilém puči.

Turecko, den po nezdařilém puči. Zdroj: ctk

Turecko, den po nezdařilém puči, poničená budova parlamentu
Turecko, den po nezdařilém puči, poničená budova parlamentu
Turecko, den po nezdařilém puči, poničená budova parlamentu
Turecko, den po nezdařilém puči, na ulici probíhá lynčování vojáků, kteří se účastnili puče
Turecko, den po nezdařilém puči, následky bojů
11
Fotogalerie

Turecké úřady v souvislosti s červencovým zmařeným pučem postavily mimo službu více než 12 tisíc policistů. Podezírají je z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování plánů na převrat. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo turecké policejní ředitelství.

Z celkového počtu 12 801 policistů postavených mimo službu bylo 2523 na velitelských pozicích, uvedlo policejní vedení.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly či propustily už více než 100 tisíc státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. Řada lidí skončila ve vězení.

Za potlačeným převratem stál podle turecké vlády duchovní Gülen, který dlouhodobě žije v USA. Gülen však jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá. Před časem naopak duchovní obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si tím podle něj chtěl upevnit moc v zemi.

V pondělí turecká vláda kvůli červencovým událostem prodloužila výjimečný stav. Mimořádné podmínky tak budou v zemi platit nejméně do poloviny ledna a prezident Erdogan bude moci nadále vládnout pomocí dekretů. Omezené zůstane také shromažďovací právo či svoboda projevu.