Sopka na novozélandském ostrově zabíjela | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Erupci sopky na novozélandském ostrově nepřežilo nejméně osm lidí

ČTK

Sopka na novozélandském ostrůvku White Island zabíjela. Erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně osm mrtvých a tři desítky zraněných. Dalších osm lidí podle policie zůstává pohřešováno a neočekává se, že by se na ostrově ještě podařilo najít nějaké přeživší, napsala agentura Reuters.

Bilance obětí neštěstí se dva dny po výbuchu vyšplnala na osm mrtvých. Na následky zranění ve středu v nemocnici žemřeli další dva lidé.

V době výbuchu vulkánu byli na ostrově jak novozélandští občané, tak cizinci, sdělili policisté. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že řada lidí v nemocnici je v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou podle ní kromě Novozélanďanů také turisté ze Spojených států, Británie, Číny a Malajsie.

Sopečný ostrov je neobydlený, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Počet lidí, kteří se na White Islandu v době katastrofy nacházeli, policie odhadla na necelých 50.

Osmnáct osob bylo z ostrova zachráněno, další tam ale zůstali a zřejmě okolo 20 osob se tak stále pohřešuje, informovala policie. Téměř všichni zachránění utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny, sdělil zástupce novozélandských vyšetřovatelů John Tims. Mezi zachráněnými jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní výletní lodi Ovation of the Seas.

Záchranné vrtulníky a letouny podnikly řadu průzkumných letů nad ostrovem, nezaregistrovaly však žádné známky života. „Policie se domnívá, že všichni, kdo zůstali na ostrově živí, byli zachráněni v době evakuace,“ citovala agentura Reuters z policejního prohlášení. Vyšetřovatel Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou záchranáři zatím na ostrov vstoupit.

Sopky umí měnit chod dějin, potvrdili vědci. Přispěly i k porážce Napoleona u Waterloo

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, který podle vulkanologů vystoupal do výšky více než 3600 metrů nad sopku. Premiérka Jacinda Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), za velmi významnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženým.

Česká diplomacie nemá zprávy o tom, že by se erupce nějak dotkla českých turistů pobývajících v oblasti. „Ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané,“ uvedla mluvčí úřadu Zuzana Štíchová. Generální konzulát v Sydney je podle ní v kontaktu s místními úřady a situaci sleduje. Česká diplomacie také prostřednictvím aplikace Drozd rozeslala upozornění všem 230 Čechům, kteří se zaregistrovali, že nyní na Novém Zélandu pobývají, doplnila Štíchová.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci. Novozélandský zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Obrazy guatemalské zkázy. Nejsilnější výbuch sopky za desítky let přinesl zmar a utrpení

Mezi turisty, kteří dnes ostrov navštívili a včas ho opustili, byl i Michael Schade ze San Franciska, jenž na twitteru publikoval videonahrávku pořízenou z člunu při odjezdu. Na videu je vidět obrovský oblak bílého kouře a skupinka turistů na břehu. „Dá se tomu jen těžko uvěřit. Celá naše skupina stála před pouhými 30 minutami na okraji kráteru. Když jsme pak v člunu odplouvali, někdo z cestujících na palubě mě na katastrofu upozornil,“ napsal Schade s tím, že se jeho loď vrátila a několik lidí čekajících na molu ještě nabrala.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann neštěstí těsně unikl. „K vulkánu se vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem,“ napsal Kauffmann portugalsky na instagramu. „Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny,“ dodal.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Vulkán na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, jenž mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje asi 10 tisíc turistů ročně. Australská média uvedla, že v době erupce bylo na ostrově 24 Australanů.

Pán prstenů se vrátí na Nový Zéland, Amazon tu natočí nejdražší seriál všech dob

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!