Favorit brazilských prezidentských voleb byl pobodán, je ve vážném stavu | E15.cz

Favorit brazilských prezidentských voleb byl pobodán, je ve vážném stavu

Favorit brazilských prezidentských voleb byl pobodán, je ve vážném stavu
Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro během předvolebního mítinku krátce předtím, než byl pobodán
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro se během čtvrtečního předvolebního mítinku stal terčem útoku, při němž byl vážně zraněn. Krajně pravicový politik favorizovaný předvolebními průzkumy byl po napadení nožem převezen v kritickém stavu do nemocnice, nyní je mimo přímé ohrožení života. Pachatel, kterého zadržela policie, měl prý k útoku osobní a náboženské důvody, uvedla agentura AFP.

Třiašedesátiletý politik se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora ve východobrazilském státě Minas Gerais. Podle lékařů mu poranil játra a způsobil vážnou ztrátu krve. „Jeho vnitřní zranění byla vážná a ohrožovala pacientův život,“ řekl na tiskové konferenci chirurg Luiz Henrique Borsato, který oběť útoku operoval.

Bolsonaro je podle průzkumů druhým nejsilnějším kandidátem pro volby, jejichž první kolo bude 7. října. Lídr průzkumů, exprezident Luize Inácio Lula da Silva byl však odsouzen za korupci a soud mu účast ve volbách zakázal. Bolsonaro má proto šanci první kolo vyhrát a postoupit do rozhodujícího kola druhého.

Brazilský exprezident nesmí přes vysokou podporu znovu kandidovat, za korupci sedí ve vězení

Jeho kampaň však závisí na přímém kontaktu s voliči, neboť podle brazilských zákonů má jeho okrajová strana pouze minimální vysílací čas pro předvolební spoty v televizi či rozhlase. Pokud by kvůli zdravotnímu stavu nemohl pokračovat v mítincích, mohlo by to podle médií ohrozit jeho dobrý volební výsledek.

Bolsonaro, který do politiky vstoupil koncem 80. let jako radní Ria de Janeiro, se prezidentuje jako kandidát, který dá neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí do pořádku a řada lidí jej označuje za brazilského Trumpa. Kvůli svým mnohdy radikálním postojům čelí mimo jiné obviněním z rasismu. Je znám rovněž urážlivými výroky na adresu žen a veřejně obhajuje brazilskou diktaturu z let 1964 až 1985. Vystupuje rovněž proti sňatkům homosexuálů, které jsou v Brazílii legální již několik let.

Stop těžbě v Amazonii pro soukromé firmy. Brazilská vláda zrušila dekret prezidenta Temera

Během kampaně upoutal pozornost jeho návrh, aby byli policisté, kteří zastřelí pachatele trestného činu, vyznamenáváni.

Podle policie na něj zaútočil čtyřicetiletý Adélio Bispo de Oliveira a zatím není zřejmé, zda měl jeho čin politický motiv. Při výslechu podle policistů řekl, že měl k útoku "osobní důvody" a že jednal z "božího příkazu". Podle zdrojů agentury EFE netrpí žádnou psychickou poruchou a jeho čin byl patrně promyšlený.

Nejnásilnější rok za poslední dekádu. V brazilském Riu bylo zabito už sto policistů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!