Francouzská vláda odstoupila, dva ministři kritizovali škrty | E15.cz

Francouzská vláda odstoupila, dva ministři kritizovali škrty

francouzský premiér Manuel Valls (vpravo), vlevo Arnaud Montebourg
francouzský premiér Manuel Valls (vpravo), vlevo Arnaud Montebourg
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská vláda podala demisi a staronový premiér Manuel Valls byl pověřen sestavením nového kabinetu. Demise následovala po kritice ekonomické politiky vlády, kterou o víkendu vznesli ministři Arnaud Montebourg a Benoît Hamon.

Valls předal demisi svého kabinetu prezidentovi Françoisi Hollandeovi, který ho ihned pověřil, aby sestavil novou vládu a její složení oznámil v úterý, sdělil prezidentův úřad.

Spolupracovníci Vallse odsoudili ministra hospodářství Montebourga, který v sobotním vydání deníku Le Monde kritizoval politiku vládních škrtů, kterou podle něj vnucuje Francii Německo. Podpořil ho v tom veřejně v neděli ministr školství Hamon.

„Je nutné zvýšit hlas. Německo je v zajetí politiky úspor, kterou vnutilo celé Evropě. Když říkám Německo, tak mluvím o německé pravici podporující (kancléřku) Angelu Merkelovou. Není posláním Francie se stavět do řady s ideologickými axiomy německé pravice,“ uvedl Montebourg na adresu svých socialistických kolegů Hollandea a Vallse.

Těm se podle francouzských médií prý nepodařilo přesvědčit Berlín, aby se evropská politika přeorientovala na hospodářský růst a zaměstnanost.

Nesmyslná prohlášení

Socialistický poslanec Carlos Da Silva usoudil, že Montebourg „svými nesmyslnými prohlášeními překročil meze“. „Domníváme se, že byla překročena červená čára. Ministr hospodářství se nemůže podobně vyjadřovat o ekonomické linii vlády a o evropském partnerovi jako Německo. Premiér se proto rozhodl jednat,“ řekl agentuře AFP další premiérův spolupracovník.

Nevídaný rozklad vlády

Podle šéfa opozičních centristů (MoDem) Françoise Bayroua se jedná o dlouho nevídaný vnitřní rozklad a dezorganizaci vlády. „Kdo řídí? Která dvojice? Výkonný pár Manuel Valls a François Hollande, nebo dvojice Montebourg a Hamon? Kdo řídí ekonomickou politiku Francie?“ tázal se v neděli vlivný poslanec opoziční pravicové strany UMP Bruno Le Maire.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti, především novými veřejnými investicemi. Berlín prosazuje v rámci EU hlavně úsporná vládní opatření, která podle něj nejlépe vyřeší státní deficity. Část francouzských vládních socialistů trvá na původní slíbené linii voličům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video