Francouzskou levici povede Hamon, překvapil ve volbách | E15.cz

Francouzskou levici povede Hamon, překvapil ve volbách

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta ve druhém kole velkým rozdílem vyhrál bývalý ministr školství Benoit Hamon. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboru hlasování, které pořádala vládní Socialistická strana.

Podle výsledků ze 4322, tedy přibližně 60 procent, hlasovacích středisek zvítězil Hamon se ziskem 58,65 procent hlasů. Jeho soupeře, bývalého předsedu vlády Manuela Vallse podpořilo 41,35 procenta hlasujících.

Exministr školství Hamon minulou neděli překvapivě vyhrál už první kolo levicového výběru se ziskem 36,01 procenta hlasů. Společně s ním se do dnešního rozhodujícího klání dostal Valls s podporou 31,48 procenta hlasujících a který do té doby platil za hlavního favorita.

K hlasovacím urnám podle organizátorů dnes přišlo více voličů než před týdnem. Podle údajů ze 75 procent středisek bylo už k 17:00 registrováno 1,3 milionu hlasujících. Prvního kola se jich zúčastnil milion.

Kandidát levice podle průzkumů nemá příliš velké šance v jarních prezidentských volbách uspět. Předpokládá se, že nikdo z adeptů prezidentský úřad už v prvním kole nezíská. Ve druhém kole se pak očekává souboj expremiéra Françoise Fillona, který v listopadu uspěl ve výběru kandidáta tradiční pravice, se šéfkou krajní pravice v zemi Marine Le Penovou.

Podívejte se, jak volby probíhaly: 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video