Inteligence do kazajky. Evropa jako první kontinent zreguluje ChatGPT

Chatovací robot ChatGPT je zatím v batolecím věku

Chatovací robot ChatGPT je zatím v batolecím věku Zdroj: Midjourney

Evropská unie v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Ještě bude ale třeba doladit detaily. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která píše o "přelomových" pravidlech. EU podle ní má nakročeno k tomu, aby se stala prvním z významných světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.

"Dohoda!" napsal krátce před půlnocí na X eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. "EU se stává vůbec prvním kontinentem, který stanoví jasná pravidla pro používání umělé inteligence," doplnil po několikadenním jednání mezi členskými státy a zástupci Evropského parlamentu, které jen v pátek trvalo téměř 15 hodin.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo přesvědčení, že pravidla přinesou "jedinečný právní rámec pro vývoj důvěryhodných technologií," které neomezí bezpečnost a základní práva občanů ani firem.

Pravidla stanoví například omezení při využívání AI pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek nebo zákaz používání takzvaného sociálního skóre či sociálního kreditu, což je hodnocení lidí na základě jejich chování a aktivit na sociálních sítích.

Spotřebitelům mají pravidla umožnit podávat stížnosti, firmám zase hrozí v případě porušení pokutami, a to v maximální výši 35 milionů eur (854 milionů Kč) nebo sedmi procent celosvětového obratu dané společnosti.

Evropská pravidla by se podle Reuters mohla stát vzorem i pro další státy.

V rámci EU dlouho nepanovala shoda především na regulaci základních modelů, neboli generativní umělé inteligence. Základní modely, jako je ChatGPT vytvořený společností OpenAI, jsou systémy umělé inteligence vyškolené na velkých souborech dat. Mají schopnost učit se z nových dat a provádět různé úkoly.