Nepokoje v Iráku: demonstranti obsadili ropné pole | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Iráčtí demonstranti obsadili ropné pole na jihovýchodě země, vyřadili ho z provozu

Iráčtí demonstranti obsadili ropné pole na jihovýchodě země, vyřadili ho z provozu
Protesty v Iráku
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Demonstranti vnikli na ropné pole Násiríja na jihovýchodě Iráku. Donutili zaměstnance, aby ze řídící stanice vypnuli elektřinu, a vyřadili pole z provozu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Během posledních třech měsíců nespokojení Iráčané, kteří si přejí změnu politického systému, opakovaně blokovali rafinerie či přístavy.

Ropné pole Násiríja, kde nepůsobí žádná zahraniční společnost, produkuje 90 tisíc barelů ropy denně. Irácké hospodářství závisí na exportu ropy, který generuje 90 procent příjmů druhého největšího producenta Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Demonstranti na místě skandovali „Žádná vlast, žádná ropa“. Heslem „Chceme vlast“ se zaštiťují účastníci nepokojů, které Irákem otřásají od počátku října.

Nepokoje v Iráku ztěžují Čechům dostavbu rafinerie v Basře. Technika uvízla na lodích

Protestující, převážně mladí lidé, považují nynější politický systém za zcela zkorumpovaný. Vidí v něm původ své chudoby a příčinu toho, proč nefungují základní občanské služby, například školství nebo zdravotnictví. Během nepokojů už o život přišlo přes 450 lidí.

Dosavadní premiér Ádil Abdal Mahdí podal před několika týdny demisi a ačkoli se parlament shodl na jeho nástupci, prezident Barham Sálih ho odmítl jmenovat. Jde o guvernéra města Basra Asaada Ajdáního, kterého do funkce navrhl parlamentní blok podporovaný Íránem. Demonstranti s ním nesouhlasí a Sálih řekl, že raději sám rezignuje, než by jmenoval někoho, kdo neodpovídá přání demonstrantů.

Trump potvrdil zprávy o zabití vůdce Islámského státu Bagdádího

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!