Koronavirus v Itálii: Milán odmítá plánovaný návrat do normálu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Itálie chystá návrat k běžnému životu, těžce zkoušený Milán protestuje

bru

Italský premiér Giuseppe Gonte plánuje restartovat ekonomiku své země, v níž se život kvůli pandemii koronaviru prakticky zastavil. Situaci mu ale komplikuje vývoj šíření nemoci v Milánu, který je ekonomickým centrem Itálie.

Zatímco nemoc Covid-19 je ve zbytku Itálie v posledních týdnech již na ústupu, Milán zasáhla vlna nových případů a aktuálně jsou město i stejnojmenná provincie oblastí s nejvyšším počtem nakažených v celé zemi.

Počet všech úmrtí bez ohledu na příčinu byl v březnu v samotném Milánu dvojnásobný ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Během období 30 dnů do 16. dubna bylo tempo růstu nových případů o třicet procent vyšší než činí národní průměr. Město již kvůli tomu muselo zakázat kremace těch zesnulých, kteří nejsou rezidenty.

V zemi se nyní intenzivně debatuje o způsobu, jak uvolňovat karanténní opatření, která jsou v současné přísné podobě v platnosti do 3. května. Premiér Conte chce poté začít pravidla uvolňovat. Ze strany politiků regionu Lombardie, jejímž je Milán hlavním městem, čelí dokonce tlaku, aby k uvolnění přistoupil ještě dříve a v co největším rozsahu.

Startupy žádají koordinovanou pomoc od EU. Bojí se, co bude, a tuší, že to, co bude, bude málo

Podobný postoj jako vláda v Lombardii zastává i guvernér regionu Benátsko Luca Zai, když řekl, že chce některá opatření uvolnit už před tímto datem, protože situace v regionu je příznivá.

V samotném Milánu se ale obávají, že příliš rychlé odvolání krizových opatření by mohlo způsobit katastrofu. „Ještě před několika týdny mě regionální vláda žádala, abych zastavil provoz veškeré veřejné dopravy s odůvodněním, že situace není pod kontrolou. A teď chtějí vše restartovat?“ podivoval se na Facebooku starosta Milánu Giuseppe Sala.

Babiš nás chce zavřené co nejdéle, nejlépe navždy, říká lékař Jan Hnízdil

Regionální vláda Lombardie přitom čelí kritice, že na začátku pandemie reagovala příliš pomalu a tím umožnila šíření nemoci do dalších oblastí Itálie. První případy v Itálii se objevily v pásu městeček na jih a východ od Milánu, lombardská vláda na to v únoru reagovala vyhlášením lokálních karantén. Izolaci celého regionu ohlásila až 8. března, podle mnohých příliš pozdě.

Nynější úvahy o brzkém rozvolnění opatření pobuřují především vlády málo zasažených regionů na jihu Itálie - například guvernér Kampánie Vincenzo De Luca na sever Itálie vzkázal, že pokud se tam karanténa nebude v plném rozsahu dodržovat, nebude do svého regionu vpouštět obyvatele z jiných částí země.

Americký prezident Trump vyzval k "osvobození" amerických států od přísné karantény

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!