Turistické země doufají v částečnou záchranu sezony | E15.cz

Itálie, Řecko a další země lákají turisty, slibují minimální riziko nákazy

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Útlum koronaviru v Evropě je úlevou pro země, které jsou z velké míry závislé na cestovním ruchu. V tuto chvíli se ze všech sil snaží letošní turistickou sezonu zachránit. Nedělají si však naděje, že se přiblíží k číslům za minulý rok.

Itálie byla první zemí v Evropě silně zasaženou nákazou. Minulý týden proto překvapila rychlým uvolňováním omezení a oznámením, že na počátku června otevře své hranice pro obyvatele schengenského prostoru. Zájemce o cestu do země nečeká ani plošná karanténa, půjdou do ní jen rizikoví jedinci.

V Itálii zemřelo na koronavirus 32 tisíc lidí a vláda připouští, že optimistický trend se může kdykoli obrátit. „Musíme to riziko přijmout, protože jinak už nikdy nebude moci začít znovu,“ uvedl premiér Giuseppe Conte. Získat důvěru zahraničních hostů ale zřejmě nebude snadné. Vláda chce i proto povzbudit domácí cestování příspěvky pro nízkopříjmové domácnosti ve výši až pěti set eur.

Cestovní ruch se na italském hrubém domácím produktu podílí asi 13 procenty. Turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že sektor letos přijde o 70 až 80 procent tržeb.

Kanáry a Baleáry jsou španělským magnetem

Španělské pláže by již koncem června mohly přivítat první zahraniční turisty Autor: Reuters

Už i koronavirem hodně stižené Španělsko oznámilo, že chce návštěvníkům v dohledné době otevřít hranice. Nejdříve uvádělo, že k tomu v návaznosti na uvolňování dalších pravidel dojde koncem června, ve čtvrtek ale změnilo výhled spíše na červenec. „Musíme docílit toho, aby bylo Španělsko ze zdravotního hlediska přitažlivou zemí,“ řekl ministr dopravy José Luis Ábalos.

Předpokládá, že turistickým magnetem by se mohly stát Baleáry a Kanárské ostrovy, kde se nákaza vyskytla v menším měřítku. Hotely v zemi plánují pravidelné dezinfekce, striktní pravidla pro přípravu a výdej jídel a snaží se zajistit minimální kontakt při poskytování služeb. Některé kupříkladu oddělí všechny jídelní stoly zástěnami, odstraňují koberce a minibary.

Cestovní ruch se na ekonomice země podílí více než z desetiny, loni tam zavítalo na 84 milionů lidí.

Relativně bezpečné Řecko

Pláže v Řecku hned po otevření přilákaly davy zájemců. Je tu větší odstup lehátek i častá dezinfekce Autor: ČTK / AP / Yorgos Karahalis

Řecko tento týden oznámilo, že sezonu zahájí v půlce června, kdy se otevřou hotely. Od počátku prázdnin by pak měly být povoleny přímé mezinárodní lety do populárních letovisek. „Udělejme letos v létě doslov za krizí COVID-19,“ prohlásil premiér Kyriakos Mitsotakis. Vyzvedl přitom úspěchy v boji s nákazou – země eviduje necelé dvě stovky mrtvých na koronavirus.

Ve snaze povzbudit cestovní ruch počítá vláda se snížením sazby daně z přidané hodnoty z 24 procent na třináct u všech způsobů dopravy či nealkoholických nápojů. Přijíždějící turisty nečeká karanténa a pravděpodobně ani povinný test na koronavirus. V oblíbených letoviscích budou působit zdravotnické týmy připravené jednat v případě potřeby.

Cestovní ruch tvoří zhruba pětinu HDP země a čtvrtinu pracovních míst. Podle nedávného průzkumu hotelové asociace se 65 procent hoteliérů obává bankrotu. Atény odhadují, že při optimistickém scénáři bude turistická sezona o padesát procent slabší než loňská, kdy do země přijelo přes třicet milionů lidí.

Chorvatsko věří v sousedské dohody

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější letní cíle českých turistů Autor: Aleksandar Gospić, Chorvatské turistické sdružení

Chorvatsko, které nepatří mezi země příliš zasažené koronavirem, je na příjmech z turistiky velmi závislé, tvoří pětinu až čtvrtinu jeho HDP. Klíčové pro zem bude přilákat turisty už v červenci a srpnu. „Pokusíme se dosáhnout třiceti procent našich příjmů z cestovního ruchu za minulý rok,“ uvedl podle Reuters ministr turistiky Gari Cappelli. Loni tento sektor vydělal dvanáct miliard eur.

Země sází hlavně na Němce, Rakušany, Čechy, Slováky a Maďary. S jejich domovskými zeměmi chce uzavřít i dohody o příjezdu turistů.

Pro záchranu chorvatské sezony je důležitá kooperace s tranzitními zeměmi, zejména sousedním Slovinskem.

Turecko zaručuje vysoké hygienické standardy

Koronavirus v Turecku Autor: Reuters

Turecko, které eviduje více než čtyři tisícovky úmrtí na COVID-19, doufá že by se jeho cestovní ruch mohl začít zotavovat mezi prvními. Mezinárodní cestování plánuje obnovit v druhé půli června. Přesto však Ankara hodně slevila ze svého původního plánu přilákat letos 58 milionů turistů a získat tak přes čtyřicet miliard dolarů. Podle představitelů branže bude úspěchem přesáhnutí poloviny cíle.

Turecko už zahájilo „turistickou diplomacii“ se sedmi desítkami zemí, které se snaží přesvědčit o své bezpečnosti. Zavádí certifikační systém garantující vysoké hygienické standardy na letištích, v hotelích a restauracích.

Egypt zatím jen pro místní
Turistické plány Egypta jsou prozatím skromné. Vláda minulý týden zahájila inspekci hotelů, zda dodržují předepsaná nařízení a mohou být otevřeny pro domácí cestovní ruch. „Pouze hotelům, které splňují preventivní opatření proti COVID-19 bude umožněno přijímat místní hosty s limitem obsazenosti 25 procent,“ citovala média představitele ministerstva turistiky. Zvyšování kapacity a otvírání se mezinárodním klientům bude záviset na dalším vývoji. Příjmy z turistiky tvoří 15 procent HDP země.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video