Jaceňuk: Ukrajina nedokáže přežít bez ruského plynu | E15.cz

Jaceňuk: Ukrajina nedokáže přežít bez ruského plynu

montáž, E15
montáž, E15
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina se neobejde bez ruského plynu. Možná bude muset dovážet rovněž uhlí, protože domácí těžbu narušily boje se separatisty. Prohlásil to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu v polovině června kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

Jaceňuk dostal v televizním rozhovoru otázku, zda Ukrajina dokáže přežít bez ruského plynu. „Ne … Situace (v zimě) bude mimořádně obtížná,“ odpověděl. Ukrajina podle něj bude potřebovat dalších pět miliard krychlových metrů ruského plynu.

V současnosti má Ukrajina ve svých zásobnících zhruba 15 miliard krychlových metrů plynu. Země se nyní podle premiéra snaží snížit spotřebu z loňských 50 miliard krychlových metrů plynu a zajistit si vyšší dodávky z Evropské unie. Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz si prý pro zimní sezonu dala stranou 3,1 miliardy dolarů (65 miliard Kč).

Ukrajina by nyní ráda zvýšila produkci uhelných elektráren na úkor plynových. Intenzivní boje mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny však přinutily řadu ukrajinských uhelných dolů omezit či úplně zastavit těžbu.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem tamní těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje. „Bez dodávek (uhlí) do elektráren nastávají problémy s elektřinou a topením,“ uvedl premiér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video