Japonská vláda a firma TEPCO jsou odpovědné za fukušimskou katastrofu, rozhodl soud

Kropení reaktoru jaderné elektrárny Fukušíma za pomocí vodních děl

Kropení reaktoru jaderné elektrárny Fukušíma za pomocí vodních děl Zdroj: ctk

Nešťastná Fukušima. Více než tisíc tun mírně radioaktivní vody bylo v pondělí vypuštěno z elektrárny do moře poté, co ostrovy zasáhl silný tajfun.
jaderná elektrárna Fukušima
Poškozená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku
Policisté kontrolují,zda nikdo nevjíždído dvacetikilometrovéochranné zóny kolemelektrárny Fukušima
jaderná elektrárna Fukušima
24
Fotogalerie

Japonský soud dnes rozhodl, že provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma TEPCO, a japonská vláda musejí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu korun) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a přívalové vlně cunami z roku 2011.

Okresní soud v prefektuře Fukušima dospěl k názoru, že vláda a společnost TEPCO neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože již od roku 2002 věděly o možném riziku cunami v regionu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Žalobu, kterou řešil dnes soud, v roce 2015 podalo 3800 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu. Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.

Připomeňte si tragédii v japonské Fukušimě ze záběrů vrtulníku 

Video placeholde
Fukušima • Reuters

K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, jimiž požadovalo kompenzace na 12.000 lidí. Dnešní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě. První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.