Po Černobylu a Fukušimě to byla třetí největší jaderná havárie všech dob. Podívejte se, co zbylo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Po Černobylu a Fukušimě to byla třetí největší jaderná havárie všech dob. Podívejte se, co zbylo

ČTK, ly

V tehdejším Sovětském svazu se 29. září 1957 stala jaderná havárie, která je dnes považována za třetí nejzávažnější po haváriích v ukrajinském Černobylu a japonské Fukušimě. Ve zpracovatelském závodě Majak poblíž města Ozersk v Čeljabinské oblasti vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem.

Únik radioaktivity do ovzduší tehdy kontaminoval plochu více než 1000 kilometrů čtverečních (jako dvě Prahy) a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla dlouho utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) až v roce 1989.

Uralské město Ozersk, ležící asi 1500 kilometrů východně od Moskvy, patřilo k takzvaným tajným městům, která nebyla zakreslena na mapách. Místní závod Majak je jedním z největších ruských podniků na zpracování radioaktivního materiálu.

V závodě došlo 29. září k technogenní havárii s rozsáhlým únikem radioaktivních materiálů do okolí, zejména do řeky Teča. Havárie vznikla v důsledku tepelné destrukce zásobníku vysoce radioaktivního materiálu (pravděpodobně koncentrátu kobalnatých solí) v důsledku poškozené chladicí soustavy. 

Podívejte se na přelet dronem přes Černobyl:

Černobyl

Jak chřadnou auta v japonském městě duchů. Podívejte se do Fukušimy po šesti letech
Dron E15: Před 34 lety vybuchla elektrárna Černobyl, podívejte se na naše záběry
Reportáž: Z Černobylu se stala turistická atrakce, agentury ho dojí, jak to jen jde

Autor: ČTK, ly
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!